Në Vlorë nis gara ndërkombëtare e parashutistëve

Vlorë “Albania open 2022”

Qyteti i Vlorës është kthyer tashmë në një destinacion për sportet e ajrit.

Ditën e enjte ka nisur edicioni i 23-të i “Albanian Open”, në të cilin do të marrin pjesë, gjithsej, 14 shtete nga e gjithë bota, me 89 pilotë. Fluturimet kanë nisur dhe të pranishmit kanë pasur mundësi që të informohen për disa nga përjetimet pas përfundimit të garës.

“Nga Shqipëria, vendet e rajonit, fqinjët e afërt, por deri edhe nga Kolumbia e largët janë regjistruar për të marrë pjesë në këtë edicion. Mes parashutistëve ka edhe kampionë bote, që i bashkon liria dhe emocioni që përcjell ky sport,”

“Jemi nga Kosova, nuk ndihem shumë mirë sepse është një rezultat 0 me 0” u shpreh një parashutist.

Gara ndërkombëtare e aeronautikës “Albania open 2022”, do të zhvillohet për tri ditë, ndërsa fituesit e këtij aktiviteti do të shpallen të shtunën mbrëma.

Aeronautika Shqiptare është krijuar në vitin 1994 dhe që nga ajo kohë ka qenë promotori dhe organizatori kryesor i aktiviteteve të sporteve të ajrit në Shqipëri, raporton Euronews Albania.

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika