Netanyahu zotohet ta vazhdojë luftën pavarësisht dënimit ndërkombëtar të sulmit në Rafah

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, po vazhdon luftën kundër Hamasit në Rafah, pavarësisht dënimeve ndërkombëtare për sulmet ajrore

Palestinezët kërkojnë ushqim mes mbeturinave të djegura si pasojë e një sulmi izraelit në një zonë të caktuar për njerëzit e zhvendosur, në Rafah në Rripin jugor të Gazës, 27 maj 2024.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, është zotuar ta vazhdojë luftën kundër Hamasit në mes të dënimit ndërkombëtar të një sulmi ajror që vrau shumë palestinezë në Rafah të dielën.

Të paktën 45 njerëz u vranë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi, ndërsa qindra të tjerë u trajtuan për djegie të rënda, fraktura dhe plagë të copëzave.

Netanyahu ka deklaruar se sulmi ishte një “fat tragjik”.

“Unë nuk kam ndërmend ta përfundoj luftën përpara se të arrihet çdo qëllim”, ka shtuar ai, raporton BBC.

Ai gjithashtu ka theksuar se ishte jetike që Izraeli të merrte “çdo masë paraprake të mundshme” për të mbrojtur civilët dhe këmbënguli që Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) po përdornin “përpjekjet e tyre më të mira për të mos dëmtuar ata që nuk janë përfshirë” në konflikt.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mbajë një takim urgjent të martën, me kërkesë të Algjerisë, për të diskutuar sulmin në Rafah.

Në një deklaratë të hënën, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, ka deklaruar se sulmi kishte “vrarë shumë civilë të pafajshëm që kërkonin vetëm strehim nga ky konflikt vdekjeprurës”.

“Nuk ka vend të sigurt në Gaza. Ky tmerr duhet të ndalet”, ka thënë ai.

Organizatat ndërkombëtare janë rreshtuar për të dënuar sulmin, me BE-në që këmbëngul që Izraeli të respektojë një vendim të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ), javën e kaluar për të ndaluar sulmet në Rafah.

Kryediplomati i bllokut, Josep Borrell, e quajti grevën e së dielës “të tmerrshme”.

Pavarësisht vendimit të GJND-së, Izraeli është zotuar të vazhdojë me pushtimin e Rafahut, me zyrtarët që këmbëngulin se vendimi i linte hapësirë ​​sulmit në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Izraeli filloi sulmin e së dielës në Rafah disa orë pas sulmit të parë raketor të Hamasit në Tel Aviv në disa muaj.

Zyrtarët e IDF-së thanë se sulmi në Rafah kishte vrarë dy komandantë të lartë të Hamasit dhe se po hetonte vdekjen e civilëve në zonë.

Fushata ushtarake e Izraelit në Gaza filloi pasi persona të armatosur nga Hamasi sulmuan Izraelin më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë 252 të tjerë përsëri në Gaza si pengje.

Më shumë se 36,000 palestinezë janë vrarë në luftë që atëherë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Hamasit të Gazës.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika