Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Libi mund të arrijë në 20 mijë

Mijëra mbesin të zhdukur ndërsa ekipet e shpëtimit përpiqen të arrijnë në Derna, qyteti më i goditur nga përmbytjet e shkaktuara të dielën nga stuhia "Daniel"

Shihet një pamje e përgjithshme e qytetit të Dernës, 12 shtator 2023.

Banorët e qytetit të shkatërruar libian të Derna-s kërkuan dëshpërimisht për të afërmit e zhdukur, ndërsa punonjësit e shpëtimit bënë thirrje për më shumë çanta trupash, pas një përmbytjeje katastrofike që vrau mijëra njerëz dhe shpërndau shumë të tjerë në det.

Pjesë të mëdha të qytetit në bregdetin e Mesdheut u shkatërruan nga një rrjedhë e ujit të lëshuar nga një stuhi e fuqishme që u shtri në një rrugë të zakonshme të një lumi të thatë të dielën në mbrëmje, duke thyer diga mbi qytetin.

Ndërtesa me shumë kate ranë me familje të shtrira brenda që po flinin.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Toger Tarek al-Kharraz, ka thënë të mërkurën për agjencinë e lajmeve AFP se 3 mijë e 840 vdekje ishin regjistruar në qytetin mesdhetar deri më tani, duke përfshirë 3 mijë e 190 të cilët tashmë janë varrosur.

Mes tyre ishin të paktën 400 të huaj, kryesisht nga Sudani dhe Egjipti.

Ndërkohë, Hichem Abu Chkiouat, ministër i aviacionit civil në administratën që drejton Libinë lindore, i ka thënë agjencisë së lajmeve Reuters se më shumë se 5 mijë e 300 të vdekur ishin numëruar deri më tani, duke shtuar se numri ka të ngjarë të rritet ndjeshëm dhe madje mund të dyfishohet.

Lexo edhe: 10 mijë të zhdukur pas përmbytjeve në Libi

Kryetari i bashkisë së Derna, Abdulmenam al-Ghaithi, i ka thënë televizionit saudit Al Arabiya se numri i përllogaritur i vdekjeve në qytet mund të arrijë nga 18 mijë deri në 20 mijë bazuar në numrin e rretheve të shkatërruara nga përmbytjet.

Banori i Derna, Mahmud Abdulkarim, ka thënë se humbi nënën dhe vëllain e tij, pasi nuk arriti të evakuohej në kohë nga apartamenti i tyre i katit të parë pas shembjes së një dige .

Sipas Abdulkarimit, kur nëna dhe vëllai i tij vendosën të largoheshin përfundimisht nga banesa e tyre, ata u përfshinë nga përmbytjet pasi arritën në rrugë për të ikur.

Mabrooka Elmesmary, një gazetare që arriti të largohej nga Derna të martën, e përshkruan qytetin si një “katastrofë në një shkallë masive”.

“Nuk ka ujë, rrymë, benzinë”, ka deklaruar ajo për Al Jazeera. “Qyteti është rrafshuar”, ka shtuar ajo.

Sipas saj, ndërtesat e apartamenteve me familje brenda janë fshirë.

“Ka një valë zhvendosjesh, ndërsa njerëzit po përpiqen të ikin nga Derna, por shumë janë bllokuar sepse shumë rrugë janë bllokuar ose janë zhdukur,” ka thënë Elmesmary, duke shtuar se disa familje janë strehuar në shkolla.

Zyrtarët thonë se numri i të zhdukurve është 10 mijë. Agjencia e ndihmës e OKB-së OCHA tha se shifra ishte të paktën 5 mijë.

Plazhi ishte i mbushur me rroba, lodra, mobilje, këpucë dhe sende të tjera të shpërndara nga shtëpitë nga përroi.

Rrugët ishin të mbuluara me baltë të thellë dhe të shpërndara me pemë të shkulura dhe qindra makina të shkatërruara, shumë prej të cilave u kthyen anash ose mbi çatitë e tyre.

Shkatërrimi është i qartë nga pikat e larta mbi Derna, ku qendra e qytetit me popullsi të dendur, e ndërtuar përgjatë një shtrati lumi sezonal, ishte tani një gjysmëhënë e gjerë dhe e sheshtë e tokës me shtrirje uji me baltë që shkëlqente në diell.

Stuhia “Daniel” arriti në Libi të dielën pasi më herët goditi Bullgarinë, Turqinë dhe Greqinë, ku vrau të paktën 18 njerëz.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika