Opozita në Turqi me fitore të mëdha zgjedhore

Partia kryesore opozitare e Turqisë ka shënuar fitore të mëdha zgjedhore në qytetet kryesore të Turqisë, Stamboll dhe Ankara

Zgjedhjet në Turqi

Këtë herë zgjedhjet në Turqi, ishin goditje për Rexhep Erdogan, i cili kishte shpresa që do të rimarrë kontrollin e qyteteve.

Erdogan drejtoi fushatën për të fituar në Stamboll, ku u rrit dhe u bë kryetar bashkie.

Por Ekrem Imamoglu, i cili fitoi për herë të parë qytetin në vitin 2019, shënoi fitoren e dytë.

Erdogan ishte zotuar për një epokë të re në megaqytetin e Turqisë me pothuajse 16 milionë banorë, por kryetari aktual i Stambollit ishte në rrugën e duhur për të fituar më shumë se 50% të votave, duke mundur kandidatin e presidentit të AK Partisë me më shumë se 11 pikë dhe pothuajse një milion. vota.

Kjo ishte hera e parë që kur Erdogan erdhi në pushtet 21 vjet më parë që partia e tij u mposht në të gjithë vendin në kutinë e votimit.

Presidenti Erdogan u premtoi mbështetësve që partia e tij do të mësonte mësimet e saj nga disfata

Në kryeqytetin Ankara, kryebashkiaku i opozitës Mansur Yavas ishte aq shumë përpara rivalit të tij me 60% sa që shpalli fitoren kur kishte më pak se gjysma e votave.

Presidenti Erdogan, pranoi se zgjedhjet nuk kishin shkuar siç kishte shpresuar, por ai u tha mbështetësve në Ankara se do të shënonte “jo një fund për ne, por një pikë kthese” raporton BBC.

Gjatë fushatës zgjedhore, Erdogan tha se kjo do të ishte e fundit e tij, sepse mandati i tij presidencial përfundon në vitin 2028.

Turmat në Stamboll u mblodhën jashtë bashkisë në Sarachane, një nga lagjet më të vjetra të Stambollit.

Ata valëvitën flamuj turq dhe pankarta që tregonin fotografinë e Ekrem Imamoglu së bashku me babain themelues të Turqisë Kemal Ataturk, posteri i të cilit ishte mbështjellë në muret e ndërtesës së autoritetit lokal.

“Mund të them se besimi i qytetarëve tanë tek ne është shpërblyer”, tha Imamoglu.

Ai dhe Mansur Yavas shihen si kandidatë të mundshëm për të kandiduar për presidencën në 2028.

Ndërkaq, rreth 61 milionë turq kishin të drejtë të merrnin pjesë në zgjedhjet e së dielës dhe më shumë se një milion votues të rinj po votonin për herë të parë. Pjesëmarrja u vlerësua në më shumë se 77% në 81 provincat e vendit.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika