Osmani në takim me ambasadorin Hovenier, diskutojnë për sigurinë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në takim me ambasadorin amerikan, Jeff Hovenier kanë diskutuar për koordinimin në mes të dy vendeve për adresimin e çështjeve prioritare

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në takim me ambasadorin amerikan, Jeffrey Hovenier

Të enjten e 11 gushtit, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim të rregullt ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës(ShBA), Jeffrey Hovenier, me të cilin ka biseduar për situatën e sigurisë në vend, si dhe në fushën e politikës së jashtme dhe të mbrojtjes.

Siç njofton Presidenca, në këtë takim kanë diskutuar për vazhdimin e koordinimit mes institucioneve të Kosovës dhe ShBA-së në adresimin e çështjeve prioritare.

Po ashtu edhe më katër gusht, e para e vendit ka pritur në takim ambasadorin amerikan Hovenier, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e fundit në vend, si dhe për “vazhdimin e koordinimit për masat e reciprocitetit”.

Në njoftimin nga faqja zyrtare e Presidencës ishte bërë e ditur se në takim u diskutua edhe për takimin e suksesshëm me sekretarin e Shtetit, Antony Blinken të realizuar në Washington gjatë vizitës në ShBA.

“Në këtë drejtim palët kanë diskutuar për hapat e mëtutjeshëm dhe bashkëpunimin konkret me qëllim të thellimit të raporteve mes dy shteteve”, thuhej në njoftim.

Po ashtu, Presidentja Osmani e kishte njoftuar Ambasadorin Hovenier për progresin e Kosovës në drejtim të përmbushjes së zotimeve në kuadër të Samitit për Demokraci, me ç’rast shprehu mirënjohje për vlerësimin pozitiv të punës së institucioneve të Kosovës nga ana e Sekretarit Blinken.

Ambasadori amerikan Hovenier për shtyrjen e vendimit nga Qeveria e Kosovës për reciprocitet ndaj Serbisë, kishte thënë se masa e reciprocitetit të targave dhe ajo e dokumenteve kanë qenë të koordinuara me komunitetin ndërkombëtar.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika