Osmani udhëton drejt Katarit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas pranimit të ftesës nga Emir Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, Emiri i Katarit, ka udhëtuar në shtetin e Katarit. Osmani do të pritet nga zyrtarët e lartë të shtetit dhe do të marrë pjesë në Forumin e Dohas.

Përgjatë Forumit të Dohas, Presidentja Osmani do të jetë njëra ndër folëset kryesore dhe ndërkohë do të takohet me përfaqësues nga shtetet e tjera pjesëmarrëse.

Vizitës së Osmanit do t’i bashkangjitet edhe zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës dhe njëkohësisht Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla.

Kësaj radhe, Forumi i Dohas do të fokusohet në aleancat gjeopolitike dhe mardhëniet ndërkombëtare, sistemin financiar dhe zhvillimin ekonomik, mbrojtjen kibernetike dhe sigurinë ushqimore, si dhe ndryshimet klimatike dhe qëndrueshmërinë.

Forumi i Dohas është një platformë globale e funksionalizuar qysh nga viti 2000, në fushën e çështjeve ndërkombëtare bashkëkohore dhe platoforma më e madhe globale për diplomacinë, dialogun dhe diversitetin.

Më 7 janar të vitit 2011, Katari u bë vendi i 73-të që njohi pavarësinë e Kosovës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika