Parandalimi i lëndimeve nga sporti

Nuk ka asgjë si ndjesia e të bërit një lojë të mirë, por mund të luani vetëm nëse jeni të shëndetshëm. Çdo vit, miliona atletë të rinj lëndohen duke luajtur një sport

Lëndimet nga sporti
Lëndimet nga sporti

Ekspertët shëndetësorë thonë se më shumë se gjysma e këtyre lëndimeve mund të parandalohen.

Tracey Thornton është specialiste e edukimit për parandalimin e lëndimeve. Sipas saj,  gjithçka fillon me qëndrimin e hidratuar para, gjatë dhe pas lojës.

Tracey Thornton
Tracey Thornton

“Në kohën kur keni etje, zakonisht jeni tashmë të dehidratuar. Është një problem dhe tashmë ka gjëra që ndodhin në trup që duhet të korrigjohen.”

Përdorimi i tepërt mund të jetë gjithashtu një problem për fëmijët. Kjo është arsyeja pse ajo rekomandoi që ata të përpiqen të luajnë sporte të shumta.

“Pra, ju nuk jeni duke përdorur një muskul, një pjesë të trupit tuaj gjatë gjithë kohës, ju në fakt po përdorni disa pjesë në mënyrë që pjesët e tjera të pushojnë.”

Duke folur për pushimin, sigurohuni që fëmijët tuaj të flenë 7-8 orë në natë. Thornton tha se privimi i gjumit mund të çojë në lëndime.

“Atëherë ju keni lodhje të muskujve, nëse keni lodhje të muskujve, nuk do të jeni në performancën tuaj maksimale dhe jeni në rrezik të lëndimit.”

Atletët gjithashtu kanë nevojë për ushqimin e duhur në mënyrë që të mund të performojnë në kulmin e tyre.

“Ne duam të sigurohemi që ata po marrin frutat dhe perimet e tyre, karbohidratet e tyre, proteinat e tyre, të gjitha këto gjëra do të ndihmojnë në ndërtimin e muskujve, duke mbrojtur muskujt për të shëruar muskujt.”

Ju gjithashtu duhet të përpiqeni të kufizoni ekspozimin tuaj ndaj nxehtësisë, veçanërisht në mes të ditës. Këshillat gjithmonë duhet të jenë të mirëseardhura për t’ju ndihmuar të qëndroni në fushë, në mënyrë që të vazhdoni të bëni atë që doni.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika