Partia Popullore e Spanjës zgjedh liderin e ri

Të shtunën, Partia Popullore Konservatore e Spanjës ka zgjedhur Alberto Nuñez Feijoo si udhëheqësin e saj të ri, ka bërë të ditur “Reuters”.

Me shpresën për të rifituar votuesit nga një e djathtë ekstreme në rritje dhe për të forcuar pozicionin e saj gjithnjë e më të lëkundur, si forca kryesore opozitare e vendit, politikani spanjoll, Alberto Nuñez Feijoo, do të jetë figura më e re përfaqësuese e partisë së lartcekur. Njëherësh, ai ishte kandidati i vetëm i kësaj partie.

”Faleminderit që më zgjodhët mua si president të PP. Gjëja vërtet e rëndësishme tani është të vazhdojmë së bashku, në mënyrë që spanjollët të na zgjedhin për të ardhmen,” ka thënë ai në një konferencë, të shtunën, në Sevilje.

Në zgjedhjet e fundit kombëtare, në nëntor 2019, PP mezi fitoi 5 milionë vota, krahasuar me 10.9 milionë të mbledhura në vitin 2011. Zgjedhjet e ardhshme do të zhvillohen në fund të vitit 2023.

 

Feijoo fitoi 98.35% të votave, duke e sjellë PP-n në “lavdinë e dikurshme” pas një skandali të brendshëm që rrëzoi liderin e mëparshëm Pablo Casado.

Për plot 13 vjet, fitimtari Feijoo ka udhëhequr Galicinë, rajonin veriperëndimor të vendit, pas fitimit të katër zgjedhjeve rajonale radhazi.

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika