Partia Popullore e Spanjës zgjedh liderin e ri

Të shtunën, Partia Popullore Konservatore e Spanjës ka zgjedhur Alberto Nuñez Feijoo si udhëheqësin e saj të ri, ka bërë të ditur “Reuters”.

Me shpresën për të rifituar votuesit nga një e djathtë ekstreme në rritje dhe për të forcuar pozicionin e saj gjithnjë e më të lëkundur, si forca kryesore opozitare e vendit, politikani spanjoll, Alberto Nuñez Feijoo, do të jetë figura më e re përfaqësuese e partisë së lartcekur. Njëherësh, ai ishte kandidati i vetëm i kësaj partie.

”Faleminderit që më zgjodhët mua si president të PP. Gjëja vërtet e rëndësishme tani është të vazhdojmë së bashku, në mënyrë që spanjollët të na zgjedhin për të ardhmen,” ka thënë ai në një konferencë, të shtunën, në Sevilje.

Në zgjedhjet e fundit kombëtare, në nëntor 2019, PP mezi fitoi 5 milionë vota, krahasuar me 10.9 milionë të mbledhura në vitin 2011. Zgjedhjet e ardhshme do të zhvillohen në fund të vitit 2023.

 

Feijoo fitoi 98.35% të votave, duke e sjellë PP-n në “lavdinë e dikurshme” pas një skandali të brendshëm që rrëzoi liderin e mëparshëm Pablo Casado.

Për plot 13 vjet, fitimtari Feijoo ka udhëhequr Galicinë, rajonin veriperëndimor të vendit, pas fitimit të katër zgjedhjeve rajonale radhazi.

 

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika