PDK: Çka ka Albini, kallëzon Martini

Partia Demokratike e Kosovës ka publikuar një video që flet për “aferën”, e ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj.

Sipas PDK-së, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po e mbron ambasadorin Berishaj. Megjithatë sipas tyre, “përkundër përpjekjeve, e vërteta nuk do të mund të fshihet”.

“Historia e aferës milionëshe e ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, akuzat e ngritura ndaj tij, mbrojtja e pakuptueshme dhe e dyshimtë nga krerët institucional, lidhja me Kryeministrin Kurti dhe financimin e fushatës së Lëvizjes Vetëvendosje”, thuhet në postimin e PDK-së.

“Çka ka Albini, kallëzon Martini”.

Kjo fjali sipas PDK-së pasqyron më së miri skandalin e madh financiar prej miliona eurosh në të cilin është përfshirë ambasadori Berishaj e që siç thotë PDK-ja mediat ndërkombëtare e lidhin me kryeministrin Kurti dhe me financimin e fushatës së LVV-së.

Nëntë muaj më parë mediat sllovene raportuan për tërheqjen e mbi 600 mijë eurove nga llogaria e kompanisë “MB Consulting”.

“Para që ai i kishte marrë nga kompania GEN-i me degë në Beograd, e cila ka tregtuar energji elektrike me Kosovën”, thuhet në videon e PDK-së.

“Përkundër fakteve të forta, ambasadori Berishaj nuk u shkarkua dhe nuk u soll para drejtësisë në Kosovë”, vijon më tutje videoja, teksa shtohet se ai u morr në mbrojtje nga kryeministri Kurti.

Në këtë video, PDK ka cituar një pjesë të deklaratës së dhënë nga kryeministri Kurti i cili ishte shprehur se “nuk ka kurrfarë korrupsioni”.

Ai kishte thënë se përkundrazi do të ketë kallëzim penal e do të ketë sqarim në gjykatë për shpifje të tilla.

“Profesor Martin Berishaj është ambasador i Kosovës në Kroaci. Është patrioti Malësisë dhe profesor i shkëlqyeshëm. Nuk ka gjë aty”, ishte shprehur Kurti.

Por sipas PDK-së, skandali nuk përfundon me kaq, duke thënë se mediat kanë zbuluar edhe transfere të shumta parash nga GEN-i, i Serbisë në xhirollogari të Berishajt në Kosovë, e që sipas raportimeve arrijnë shifrën prej 1milion e 531.480 eurosh.

Prej tyre vetë Berishaj i kishte tërhequr “cash” 923 mijë e 700 euro nga një bankë në Kosovë.

“Po ashtu në bazë të këtyre raportimeve, nga janari i vitit 2019 deri në nëntor të vitit 2022, nga xhirollogaritë e Berishajt në Mal të Zi në total janë tërhequr dy milionë e 787 mijë e 298 euro cash. Të gjitha këto tërheqje të miliona eurove ishin mbajtur fshehtë nga ai. Por, u zbuluan nga mediat”, thotë PDK.

“Zingjiri i këtij skandali, që bazën e ka në Serbi sipas raportimeve mediale ndërkombëtare, piramidën e personave të përfshirë e ngre deri te zyra e kryeministrit kurti dhe selia e LVV-së në Prishtinë. Përveç Kurtit edhe presidentja Osmani dhe ministrja Donika Gërvalla e morën në mbrojtje ambasadorin Berishaj”, thuhet më tutje në video teksa citohen deklaratat e tyre lidhur me këtë çështje.

PDK thotë se pavarësisht përpjekjeve të krerëve të shtetit të Kosovës për ta marrë në mbrojtje Berishajn, dëshmitë e publikuara në media kanë vënë në lëvize organet e drejtësisë dhe paditë e para për të tashmë janë ngritur.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika