Peci për zgjidhjen e situatës në veri: Në dialog duhet të përfshihet edhe NATO

Ish-ambasadori i Kosovës në Suedi, njëherësh drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci

Ish-ambasadori i Kosovës në Suedi, njëherësh drejtori i Institutit KIPRED, Lulzim Peci, lidhur me zgjidhjen e situatës aktuale për targat ilegale, ka thënë se në bisedimet në Bruksel duhet të përfshihet edhe NATO.

Me anë të një postimi në Facebook, Peci ka deklaruar se  tolerimi i Serbisë me paramilitarë  dhe kërcënime ushtarake në veri të Kosovës, vetëm sa e dobëson kredibilitetin e NATO-s, dhe më së shumti i bën shërbim Rusisë.

“Për të zgjidhur situatën e tanishme, në negociatat në Bruksel duhet të kyçet edhe NATO-ja, sepse zgjidhja e çështjes së targave, duke pasur paramilitarë të Serbisë në veri, nuk ofron zgjidhje, por do të ishte vetëm një iluzion”, ka shkruar Peci.

Sipas tij, formimi dhe operimi i “Brigadës së Veriut” në Veri të Kosovës, me “gjeneral Radojçiqin” në krye, është një shkelje blatante e marrëveshjes së Kumanovës dhe vetë Rezolutës 1244.

Ai ka thënë se Kosova duhet të ketë në plan të parë sigurinë e qytetarëve në veri, sidomos që deri më tani nuk ishte në gjendje t’i mbrojë ata që i konvertuan targat në RKS.

“Kjo siguri, dhe me këtë edhe forcimi i rendit e ligjit e sovranitetit, nuk mund të arrihet pa plan të përbashkët me SHBA dhe BE-në”.

Po ashtu, ai ka potencuar se prezenca e KFOR-it nuk është në shërbim të agjendave ditore të Qeverisë së Kosovës, por për ruajtjen e paqes dhe sigurisë në vend.

“Kur këto agjenda koincidojne njëra me tjetrën, është dëshmuar se situatat janë zhvilluar në dobi të Kosovës”.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika