Peci thumbon Doarsa Kica – Xhelilin pas kalimit të saj në LDK

Ish-deputetja e Listës Guxo, Doarsa Kica – Xhelili, të mërkurën në orën 14:00 do të bëhet zyrtarisht anëtare e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK). Për këtë ka reaguar ministri i Bujqësisë, Faton Peci nga radhët e Listës Guxo, i cili ka thënë se kush e tradhton votën e qytetarëve, bëhet pjesë e kastës politike të përfunduar

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla, presidentja Vjosa Osmani dhe ministri i Bujqësisë, Faton Peci

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, ka reaguar pas aderimit të deputetes së Kuvendit të Kosovës, Doarsa Kica – Xhelili, të mërkurën e shtatë shtatorit nga Lista Guxo në LDK.

“Kush synon tjetërsimin apo kontrabandimin e vullnetit të qytetarëve, u bashkohet atyre që janë pjesë e erës së përfunduar në politikë”, ka thënë ministri Peci.

RTV Dukagjini ka mësuar nga burimet e saj brenda LDK-së, se aderimi i Doarsa Kica- Xhelilit në këtë subjekt politik do të bëhet në prani të Këshillit të Forumit të Gruas së LDK-së.

Ajo pritet t’i bashkohet grupit parlamentar të LDK-së në Kuvendin e Kosovës.

Ndërsa, Doarsa Kica-Xhelili për herën e parë është bërë deputete në vitin 2021 në zgjedhjet e 14 shkurtit, kur kishte qenë pjesë e listës së përbashkët në mes të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Listës Guxo.

Kica-Xhelili ka lindur më 25 shtator të vitit 1990 në kryeqytetin e Kosovës, ndërsa me prejardhje është nga Veleshta, afër Strugës.

Ajo është juriste, e diplomuar në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Juridik në nivelin bachelor. Kica – Xhelili gjithashtu ka studiuar edhe në Universitetit Loyola në Chicago të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nëpërmjet një burse, kurse studimet i ka përfunduar në vitin 2014, kur edhe mori titullin Magjistre e Sundimit të Ligjit për Zhvillim.

Doarsa Kica – Xhelili aderon në LDK

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika