Përgjigjja e Argjentinës ndaj peticionit të Francës për ta përsëritur finalen e Kupës së Botës: Ndaloni së qari

Në Francë ka nisur një apel për rishfaqjen e finales së Kampionatit Botëror, ndërkaq përgjigjja e ndjekësve të kombëtares së Argjentinës nuk ka vonuar

Argjentina pasi triumfoi 4-2 me penallti ndaj Francës në finale të Kupës së Botës

Franca nuk është ende e kënaqur me rezultatin e finales së Botërorit të Katarit 2022, ku humbi në penallti kundër Argjentinës.

Nga kjo pakënaqësi, në Francë filloi një peticion nënshkrimesh përmes internetit, për ta rishfaqur finalen e Kupës së Botës.

Faqja e sondazhit ka më shumë se 200 mijë nënshkrime, ku francezët janë të zemëruar me zyrtarizimin e lojës.

Përgjigjja e Argjentinës

Përgjigjja e ndjekësve të kombëtares së Argjentinës nuk ka vonuar.

Valentin Gomez, një llogari argjentinase në Twitter, filloi një iniciativë për t’iu përgjigjur francezëve.

“Nëse francezët po mbledhin nënshkrime për një rishfaqje të finales së Kupës së Botës, unë propozoj që ne të përfitojmë nga momenti i unitetit të argjentinasve dhe të mbledhim nënshkrime në mënyrë që francezët të mos qajnë më dhe të fitojnë Kupën e Botës së nënshkrimeve”, ka thënë Gomez, raporton Marca.

Në vetëm pak orë, peticioni argjentinas kishte më shumë se 30,000 nënshkrime.

Rrjetet sociale u mbushën me komente se Argjentina ishte kampionia e ligjshme.

“Qëkur i mundëm në finalen e Kupës së Botës, francezët nuk kanë pushuar së qari, duke u ankuar dhe duke mos pranuar që Argjentina është kampione e botës”, thuhet në një koment.

“Po të mos ishte Mbappe, ata nuk do të arrinin as në penallti”, shkruante një tjetër.

Analizat

Zebrafish, peshqit që zbulojnë sëmundjet njerëzore

Në një laborator në Suedi ata bëjnë të mundur transplantin e qelizave të kancerit e deri te testimi i ilaçeve të reja Zebrafish një peshk...

Mirë se vini në epokën e re të fuqisë globale...

Oqeanet kanë rëndësi edhe një herë në gjeopolitikë. Në Lindjen e Mesme, grupi rebel Houthi po kërcënon transportin në Detin e Kuq, duke ndërprerë...

Rënia e prodhimit të makinave po dëmton ekonominë gjermane

Gjermani ishte një vend me ekonominë me performancën më të mirë, por tani thuajse më të keqe të Eurozonës. Gjermania ka qenë një nga ekonomitë...

Stadiumet

Zebrafish, peshqit që zbulojnë sëmundjet njerëzore

Në një laborator në Suedi ata bëjnë të mundur transplantin e qelizave të kancerit e deri te testimi i ilaçeve të reja Zebrafish një peshk...

Mirë se vini në epokën e re të fuqisë globale...

Oqeanet kanë rëndësi edhe një herë në gjeopolitikë. Në Lindjen e Mesme, grupi rebel Houthi po kërcënon transportin në Detin e Kuq, duke ndërprerë...

Mediumi amerikan shkruan për “fshatin 8500-vjeçar të zbuluar nën liqenin...

Shkencëtarët kanë gjetur ndoshta një nga komunitetet më të hershme në Evropë të strehuar pas një fortese nën një nga liqenet më të vjetra...

Të fundit nga rubrika