Pesë ushqime të lehta për sezonin e verës

Vera duhet të jetë me dreka të lehta verore, gatime në oborrin e shtëpisë dhe darka të thjeshta që kërkojnë pak përpjekje. Duhet të keni receta të shëndetshme verore si dhe ushqimet kryesore të skarës së verës, si mish i pjekur në skarë, sallata me vaj dhe pije frutash

Stina e verës është një kohë e mrekullueshme për të shijuar ushqime të lehta, të freskëta dhe hidratuese që i japin energji trupit për të përballuar ngrohjen.

Këtu janë pesë ushqime që rekomandohen të hahen në stinën e verës, së bashku me disa detaje për to.

Perime të Freskëta dhe Fruta të Ftohta

Perimet e freskëta dhe frutat e ftohta janë një zgjidhje ideale për të rritur hidratimin dhe furnizuar trupin me vitaminat dhe minerat që nevojiten. Zgjidhni perime të lehta si kastravec, domate, lulelakër, paprike, lakër, spinaq, si dhe fruta si qershi, ftoh, pjepri, mollë, pjeshka dhe kumbull.

Sallata

Salatat janë një mënyrë të shkëlqyer për të kombinuar perimet dhe frutat e freskëta. Mund të krijoni salata të shijshme me perime të ndryshme, perime jeshile, luleshtrydhe, fruta, drithëra, arra, apo përzierje me djathë ose lloje të ndryshme salçirash për një shije të pasur.

Grill

Gatimi i ushqimeve në grill është një opsion i shkëlqyer për stinën e verës. Mund të gatuani mish, peshk, perime, apo e përzierje të ndryshme në grill, duke i dhënë një shije të veçantë ushqimeve.

Ushqime të Ngrira dhe Akullore

Është një kënaqësi të shijosh ushqime të ngrira dhe akullore në ditët e nxehta të verës. Ato ju ofrojnë një ndjenjë kënaqësie dhe freskie, si dhe i japin trupit hidratimin e nevojshëm.

Pije të Freskëta dhe Përzierje të Lëngshme

Mund të zgjidhni pije të freskëta dhe të hidratuara si ujë me limon, lëng frutash të ftohta, lëng molle, lëng ananasi, smoothie me fruta dhe perime, apo edhe pijet tradicionale të ftohura të caktuara nga kultura juaj, si limonadë, të thata dhe të ëmbla.

Kujdesuni gjithashtu që të konsumoni ushqime të ruajtura dhe të përgatitura në mënyrë të sigurt për të parandaluar infeksionet nga temperaturat e larta.

Për më tepër, merrni parasysh nevojat individuale të trupit tuaj, si dhe preferencat personale për të zgjedhur ushqimet më të përshtatshme për ju në stinën e verës.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika