Premier League thyen çdo rekord të transferimeve 2023

Dominik Szoboszlai, Moises Caicedo dhe Declan Rice ishin ndër ata që lëvizën klubet gjatë afatit kalimtar të verës.

Premier League ka thyer çdo rekord shpenzimesh në merkaton e transferimeve verore që sapo ka përfunduar, duke lënë pas të gjitha ligat e tjera kryesore.

Klubet angleze shpenzuan rreth 255 milionë funte vetëm në ditën e fundit, që është më shumë se dyfishi i 120 milionë funteve të shpenzuara në ditën e fundit të dritares së verës së kaluar.

Kjo do të thotë se sezoni 2023-24 tashmë ka shpenzimin e dytë më të lartë të transferimeve ndonjëherë pas 2.73 miliardë funteve të sezonit të kaluar me dritaren e janarit që ka ende përpara.

Të dhënat e tjera përfshijnë:

 • Transfertat në Premier League përbënin 48% të shpenzimeve totale në ‘pesë të mëdha’ ligat evropiane – La Liga, Serie A, Bundesliga dhe Ligue 1.
 • Klubet e Premierligës morën 550 milionë £ në tarifat e transferimit nga klubet e huaja, më shumë se dyfishi i rekordit të mëparshëm prej 210 milionë funtesh në verën e vitit 2022.
 • Me përjashtim të La Ligës së Spanjës, shpenzimet bruto të transfertave u rritën në të gjitha ligat ‘pesë të mëdha’ të Evropës.
 • Vetëm dy nga ‘pesë ligat e mëdha’ të Evropës shpenzuan më shumë për transferime sesa morën – Premier League dhe Ligue 1.
 • Kishte 13 transferime në Premier League të vlerësuara në 50 milion £, që është më shumë se dy dritaret e mëparshme të transferimeve verore të kombinuara.

Tim Bridge, partneri kryesor në Grupin e Biznesit Sportiv të Deloitte, ka thënë se: “Një verë e dytë radhazi me shpenzime rekord nga klubet e Premier League sugjeron që rritja e të ardhurave nga viti në vit mund të kthehet pas pandemisë.

“Pothuajse tre të katërtat e klubeve të Premierligës (14) shpenzuan më shumë këtë verë se sa e kaluara, duke reflektuar rritjen e intensitetit të konkurrencës.

“Vazhdon të ketë presion mbi klubet për të fituar talente të larta për të përmbushur objektivat e tyre në fushë, qoftë kualifikimi për garat evropiane apo thjesht ruajtja e pozicionit të tyre në Premier League”.

Çfarë marrëveshjesh janë arritur?

Marrëveshja më e madhe e ditës së afatit të Premierligës bëri që Manchester City nënshkroi mesfushorin portugez Matheus Nunes nga Wolves për 55 milionë funte, ndërsa fituesit e trefishtë shitën Cole Palmer te Chelsea për 40 milionë funte.

Manchester United arriti marrëveshje me portierin Altay Bayindir nga Fenerbahce për 4.5 milion£, mesfushorin Sofyan Amrabat në huazim nga Fiorentina, mbrojtësin e krahut Sergio Reguilon në huazim nga Tottenham dhe me Jonny Evans në një marrëveshje njëvjeçare.

Nottingham Forest ishte klubi më i ngarkuar, duke nënshkruar me shtatë lojtarë, duke përfshirë mesfushorin Ibrahim Sangare nga PSV, anësorin Callum Hudson-Odoi nga Chelsea dhe mesfushorin Nicolas Dominguez nga Bologna.

 

Marrëveshje të tjera të arritura në ditën e fundit:

 • Ryan Gravenberch nga Bayern Munich në Liverpoolpër 34.3 milionë funte
 • Ansu Fati nga Barcelona te Brightonnë formë huazimi
 • Brennan Johnson nga Nottingham Forest në Tottenham për 45 milionë funte
 • Alex Iwobi nga Everton në Fulhampër 22 milionë funte
 • Clement Lenglet nga Barcelona në Aston Villanë huazim
 • Albert Sambi Lokonga nga Arsenali te Lutonnë huazim
 • Mason Greewood nga Manchester United te Getafenë huazim
 • Rob Holding nga Arsenali te Crystal Palacepër 4 milionë funte
 • Luis Sinisterra nga Leeds në Bournemouthnë formë huazimi.

Cilat ishin transferet më të mëdha të verës?

 

Transferet e merkatos verore

Dy transferet më të rëndësishme që kapën shifrën prej 100 milionë funtesh këtë verë. Këtë shifër preku transferi i mesfushorit Moises Caicedo, nga Brighton me ekipin Chelsea, e kjo vlerë mund të shkojë deri 115 milionë funte. Edhe ekipi tjetër, anglez, Arsenali nënshkroi mesfushorin anglez Declan Rice nga West Ham për £. 100 milionë plus 5 milionë £ në shtesa.

Në ditën e fundit të nënshkrimit të Nunes, Manchester City bleu mbrojtësin Josko Gvardiol për 77 milionë £ nga RB Leipzig, anësorin Jeremy Doku nga Rennes për 55.4 milionë £ dhe mesfushorin Mateo Kovacic, i cili mbërriti për 25 milionë £ nga Chelsea.

Manchester United nënshkroi sulmuesin danez, Rasmus Hojlund për 72 milionë funte, ndërsa skuadra tjetër e Ligës së Kampionëve, Newcastle United solli mesfushorin italian Sandro Tonali për 55 milionë funte dhe sulmuesin e Leicesterit, Harvey Barnes për 38 milionë funte.

Ashtu si Rice, Arsenali nënkampion i Premierligës së vitit të kaluar shtoi Kai Havertz nga Chelsea për 65 milion £ dhe mbrojtësin e Ajax Jurrien Timber për 34 milionë £.

Liverpool forcoi mesfushën e tyre me lëvizjet për Dominik Szoboszlai nga RB Leipzig për 60 milionë funte, Alexis Mac Allister nga Brighton për 35 milionë funte dhe Wataru Endo nga Stuttgart për 16.2 milionë funte.

Jude Bellingham dhe Harry Kane bënë lëvizje të profilit të lartë në Evropë këtë verë

Dy nga transferimet më të mëdha në Evropë këtë verë përfshinin lojtarët e Anglisë.

Kapiteni i Tre Luanëve, Harry Kane, iu bashkua Bayern Munichnga Tottenham për 86.4 milionë funte, ndërsa mesfushori Jude Bellingham u transferua në Real Madridnga Borussia Dortmund për 88.5 milionë funte.

Barcelona arriti marrëveshje me Ilkay Gundogan në një transferim të lirë pasi mesfushori u largua nga Manchester City, përpara se të mbyllte afatin e huazimit për mbrojtësin e Cityt Joao Cancelo dhe sulmuesin spanjoll Joao Felix nga Atletico Madrid.

Marrëveshja më e shtrenjtë e ditës së fundit ishte kapja nga Paris St-Germain e sulmuesit francez, Randal Kolo Muani nga Eintracht Frankfurt për 64.2 milion £ plus 12.8 milion £ në shtesa.

Chelsea, ekipi që shpenzoi më së shumti

Klubi londinez ka shpenzuar më shumë se 380 milionë funte për 10 lojtarë në këtë afat kalimtar, më shumë se çdo ekip tjetër në Evropë.

Shpenzimi më i lartë i verës nga çdo klub në botë më parë ishte shpenzuar 292 milionë £ e Real Madridit në 2019.

Shpenzimet e Chelsea-t për lojtarët gjatë tri dritareve të transferimit që kur Boehly mori drejtimin tani është afër 1 miliard paund.

Shpenzimet e tyre këtë verë janë kompensuar pjesërisht nga shitjet e konsiderueshme të lojtarëve, me nëntë lojtarë që largohen me marrëveshje të përhershme, duke përfshirë Havertz në Arsenal dhe Mason Mount në Manchester United për 55 milionë funte fillestare.

Romeo Lavia, Cole Palmer dhe Axel Disasi ishin mes lojtarëve që iu bashkuan Chelseat këtë verë.

 

 

 

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika