Presidentja kryen ndërhyrje në spital privat, kritikohet nga mjekët e qytetarët

Presidentja e Kosovës ka kryer një intervenim kirurgjik në një nga klinikat private në Kosovë. Kjo ka bërë që të ketë reagim nga kolegjiumi i kirurgëve të Kosovës. Derisa presidenca hesht, qytetarët shprehen të zhgënjyer se si ata në mungesë kushtesh duhet të zgjedhin institucionet publike sepse nuk mund t’i përballojnë çmimet e atyre private

Presidentja Vjosa Osmani gjatë vizitës në QKUK

“Asgjë nuk është më e rëndësishme se sa shëndeti, prandaj në këta muaj të fundit të vitit ku deputetët e Kuvendit të Kosovës të vendosin, bëjë thirrje që asgjë mos të jetë më prioritet për ndarjen e buxhetit se sa shëndetësia”.

Kjo është deklarata e Presidentes së Kosovës për rëndësinë e institucioneve shëndetësore publike por Vjosa Osmani vetëm dy javë pas ka vendosur që vet të trajtohet në një klinikë private.

Të mërkurën në mbrëmje Zyra e Presidentes njoftoi se ajo ka kryer një intervenim kirurgjik, megjithëse pa dhënë shumë detaje ku u bë kjo.

Thanë se Presidentja ka pasur ndërhyrje të lehtë kirurgjike ose heqjen e tëmthit, e njohur si idhëza dhe se përkohësisht siç e parasheh Kushtetuta, ia ka bartur kompetenca kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca.

Por, lajmi se e para e vendit ka zgjedhur të trajtohet në klinikë private e jo në institucione shtetërore ka zhgënjyer mjekët.

Drejtori i Klinikës së Kirurgjisë në QKUK, Ferat Sallahu, ka treguar për televizionin se një intervenim i tillë, në klinikën e tyre bëhet prej më shumë se dy dekadash.

“Ky operacion kryhet nga 12 nëntori I vitit 1999,  kur e kemi marr laparaskopin e parë donacion. Ndoshta jemi e vetmja  qendër  në rajon që kemi qendër të laporaskopisë,  vetëm për këtë çështje. Anashkalimi që ju është bërë institucioneve shtetërore është e papranueshme. Ne bëjmë sakrificë që të ngrisim cilësinë dhe anashkalimi nga zyrtarët e lartë ka qenë një zhgënjim i madh tek ne. Operacioni që e ka bërë Presidentja,  secili kirurgë këtu e kish bërë”, ka theksuar Sallahu.

Duke shtuar se ky nuk është rasti i parë, që politikanët kosovarë zgjedhin klinikat private para atyre shtetëror, drejtori thotë se tek intervenimi  i Presidentes, do të duhej të merrej miratimi i një grupi specialistësh.

“Anashkalim prej politikanëve shpesh here kanë bërë. Duke e njoft Prsidenten,  s’kisha besu që e kish bë një intervenim të tillë në  privatë. Qasjet kirurgjike me anestezion të përgjithshëm duhet të formohet kolegjiumi i mjekëve, pasi mund të ketë pasoja”, ka shtuar ai.

Intervenimi i Presidentes në një klinikë private, zhgënjeu edhe qytetarët.

Ata që sot po qëndronin para klinikave në QKUK-së, thonë se nuk kanë para për trajtim në institucione shëndetësore private.

“Shoqen e kamë këtu,  mirë po e trajtojnë, ndoshta Presidentja ka mundësi,  në s’kem mundësi më shku në privat. S’kam çka më ba, mirë nuk është ajo më shku në privatë e ne në të shtetit”, është shprehur Rexhepi.

“Këta privatë po kanë pare dhe po i bajnë. Nuk është mirë ajo,  nëse dojmë me forcu shtetin duhet edhe operimin me ba këtu, pasi për këtë shtet jemi mundu na”, ka deklaruar Mustafa.

Televizioni ka pyetur Zyrën e Presidentes së Kosovës pse ajo ka zgjedhur që intervenimin ta kryej në institucion privat para atij publik por askush nuk ka kthyer përgjigje për këtë.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika