PSD-ja hedh letër higjienike para MSH-së dhe vendos fotografi për kushtet në spitale

Partia Socialdemokrate organizoi një aksion të martën, duke hedhur letra higjienike para Ministrisë së Shëndetësisë dhe duke vendosur foto për të përhapur mesazhin e tyre për “situatën shqetësuese në spitale”

Aksioni i PSD-së para Ministrisë së Shëndetësisë, foto EO.

Partia Socialdemokrate ka organizuar një aksion simbolik para Ministrisë së Shëndetësisë, për të ngritur shqetësimet e tyre në lidhje me gjendjen aktuale të sistemit shëndetësor në vend.

Në këtë aksion, ata kanë hedhur letra higjienike në oborrin e Ministrisë dhe kanë vendosur fotografi për të ilustruar kushtet në spitale.

Donjetë Demolli, përfaqësuese e Partisë Socialdemokrate, ka deklaruar se ministri i Shëndetësisë nuk ka dalë nga zyra e tij për të marrë masa konkrete për përmirësimin e situatës në shëndetësi.

Dhe, sipas saj, kjo është arsyeja pse ata kanë sjellë fotografi për t’i bërë të ditur se çfarë po ndodh në spitale.

Demolli ka theksuar se gjendja në spitale është shqetësuese dhe qytetarët mund të jenë në rrezik për shkak të kushteve të këqija të ofruara, në vend se të marrin shërbim shëndetësor cilësor.

Ajo, gjithashtu, ka shtuar se ende nuk është lëshuar tenderi për mirëmbajtjen e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitaleve të tjera.

“Ministri nuk ka përgatitur tenderin për mirëmbajtjen e QKUK-së dhe spitaleve. Nëse infrastruktura në këto institucione është e keqe, nuk mund të presim përmirësime të menjëhershme. Ka nevojë për shumë ndërhyrje, ka mungesë të barnave dhe aparaturave. Ministri duket se po përqendrohet në fuqizimin e spitaleve private, ku ka punuar më parë përmes udhëzimeve administrative”, ka deklaruar Demolli, transmeton EO.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika