Psikologu tregon si t’i kuptojmë emocionet e fëmijëve

Psikologu i edukimit, Arian Musliu, është shprehur se kujdesi ndaj fëmijevë nga mosha 0 deri në 6 vjeç është esencial

Psikologu Arian Musliu në emisionin “Jeto” me Xheneta Asllanin, ne Radio Dukagjini.

Modelimi i karakterit të një fëmije nis prej lindjes. Kujdesi është esencial nga mosha 0 deri në 6 vjeç tek fëmijet.

Kështu deklaroi psikologu i edukimit, Arian Musliu, i cili ishte i ftuar në emisionin “Jeto” me Xheneta Asllanin, ne Radio Dukagjini.

Duke folur lidhur me temën e shprehjes së emocioneve tek fëmijët, psikologu deklaroi se duhet shumë punë nga prindërit për të kuptuar kërkesat e fëmijëve të tyre, duke kuptuar ata me anë të veprimeve, e jo vetëm deklarimeve.

Musliu deklaroi se në kohën e tashme, sjellja dhe kuptimi i fëmijëve është shumë më i mirë se në të kaluarën, duke theksuar se tanimë prindërit janë edhe më të informuar për nevojat e fëmijëve të tyre.

Psikologu nënvizoi faktin se çdo fëmijë mëson dhe formësohet më së shumti nga lindja deri në moshën 6 vjeç.

Ai shtoi se sidomos në Kosovë, shumica nga ne njohim vetëm 2 tipe të emocioneve tek fëmijët, lumturia dhe nervoza, mirëpo duhet të kuptojmë emocione më të thella nga të dyja anët, si ankthi, frustrimi, dëshpërimi e pashpresa, teksa nga ana tjetër e spektrit, shpresa, krenaria e gëzimi.

Sipas Musliut prindi në çdo lloj situate, prindi duhet të bëjë shumë pyetje, për të kuptuar se çka po e shkakton emocionin të cilin ai po e shfaqë.

Psikologu shton se cdo veprim që mund të cilësohet i keq i fëmiut duhet të dënohet, asnjëherë me dhunë fizike, mirëpo me ndalimin e të mirave të cilat mund t’i ofroni. Teksa e rëndësishme është të shpërblehet çdo veprim i mirë i tij.

Në lidhje me tantrumin, apo ndryshe sjellje agresive e fëmijëve për të arritur diçka për të cilën prindërit nuk pranojnë t’ia plotësojnë, psikologu deklaron se kjo sjellje duhet të injorohet, pasi ta arrijë qëllimin me sjelljen e vrazhdë.

Në këtë rast, kjo sjellje po ushqehet nga prindërit, dhe fëmija do të vazhdojë kështu edhe në të ardhmen.

Musliu, gjithashtu, deklaroi se një formësim shumë i rëndësishëm për çdo fëmijë bëhet në kopsht, andaj është e nevojshme përfshirja e fëmijëve në kopshte parashkollore.

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika