Putin: Rusia do të vendosë armë bërthamore në Bjellorusi

Rusia ka stacionuar 10 avionë në Bjellorusi të aftë për të mbajtur armë bërthamore taktike, tha Putin, duke shtuar se Moska tashmë ka transferuar në Bjellorusi një numër sistemesh raketore taktike Iskander që mund të përdoren për të lëshuar armë bërthamore

Putin: Rusia do të vendosë armë bërthamore në Bjellorusi

Rusia do të vendosë armë bërthamore taktike në Bjellorusi, ka bërë presidenti Vladimir Putin.

Presidenti Putin tha se masa nuk do të shkelte marrëveshjet e mospërhapjes bërthamore dhe e krahasoi atë me SHBA-në që vendos armët e saj në Evropë, sipas mediave shtetërore ruse.

Moska nuk do të transferojë kontrollin e armëve të saj në Minsk, shtoi ai.

Regjimi bjellorus është një aleat i fortë i Kremlinit dhe mbështetës i pushtimit të Ukrainës.

Presidenti Putin i tha televizionit shtetëror rus të shtunën se lideri bjellorus Alexander Lukashenko kishte ngritur prej kohësh çështjen e vendosjes së armëve taktike bërthamore në Bjellorusi.

“As këtu nuk ka asgjë të pazakontë”, tha ai. “Së pari, Shtetet e Bashkuara e kanë bërë këtë për dekada. Ata kanë vendosur prej kohësh armët e tyre taktike bërthamore në territorin e vendeve të tyre aleate”, shkruan BBC.

Rusia ka stacionuar 10 avionë në Bjellorusi të aftë për të mbajtur armë bërthamore taktike, tha ai, duke shtuar se Moska tashmë ka transferuar në Bjellorusi një numër sistemesh raketore taktike Iskander që mund të përdoren për të lëshuar armë bërthamore

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika