Rama: Do të shkoj personalisht në Strasburg për t’iu drejtuar Këshillit të Evropës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka treguar se është duke planifikuar t’i shpalosë faktet para Këshillit të Evropës, se në aktakuzën për krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nuk ka asnjë fakt me atë që kishte pretenduar raporti i Dick Martyt

Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se qeveria e udhëhequr nga ai, është duke e përgatitur një rezolutë për Kuvendin e Shqipërisë, të cilën më pas do ta dërgojë para Këshillit të Evropës.

Rama ka konstatuar se situata është shumë shqetësuese sepse sipas tij, Gjykata Speciale ishte themeluar më qëllimin që t’iu përgjigjet akuzave të Dick Martyt. Sipas tij, aty nuk ka asgjë të bëjë më ato akuza apo me trafikim organesh.

Ai ka thënë se Këshill i Evropës(KiE), ka qenë i ndikuar nga propaganda ruse.

“Unë do të shkoj personalisht në Strasburg për t’iu drejtuar Këshillit të Evropës (KiE), pasi raporti i Dick Marty ishte i pabazuar për të akuzuarit në Hagë”, ka thënë Rama.

Tutje, Rama ka thënë se këtë do ta bëjë pasi Ambasadori rus në Këshillin e Sigurimit, përsëri kishte përmendur trafikimin e organeve.

Ndërsa “në aktakuzën për krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nuk ka asnjë fakt me atë që kishte pretenduar raporti i Dick Marty-t”.

Sipas tij, kjo çështje meriton vëmendje, dhe nëse dikush nuk dëshiron të përgjigjet, të paktën bota duhet ta dëgjojë se ai raport ishte i pabazuar, dhe gjykata nuk e ka asnjë aktakuzë për trafikim organesh.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika