Rama për mbylljen e shkollës turke: Asnjë qëllim tjetër përveç zbatimit të ligjit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se mbyllja e shkollës “Mehmet Akif Ersoy” është në raport më ligjin, dhe se nuk ka asnjë qëllim tjetër revokimi i licensës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama

Për mbylljen e shkollës turke “Mehmet Akif Ersoy” në Tiranë pas 26 vjetësh aktivitet në Shqipëri, ka shkruar kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Nëpërmjet një postimi në Twitter ai ka thënë se përdorimi i fëmijëve për të fshehur fajin karshi ligjit, prindërve dhe vetë fëmijëve tregon ndërgjegje të ulët në raport më misionin e lartë të një vatre edukimi.

“Përdorimi i fëmijëve pastaj për të fshehur fajin karshi ligjit, prindërve dhe vetë nxënësve, duke luajtur rolin e viktimës së qeverisë, kur në fakt je verifikuar jo një po dy herë në shkelje, tregon ndërgjegje të ulët në raport me misionin e lartë të një vatre edukimi”, ka shkruar Rama.

Sipas një konstatimi të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, kjo shkollë ka filluar procesin mësimor 2022-2023 në vendodhje dhe mjedise të tjera të pamiratura nga kjo ministri.

Për këtë, Rama ka komentuar duke theksuar se “Të shesësh godinën ku ke lejen e aktivitetit shkollor dhe të hapësh aktivitetin diku tjetër, pa marrë lejen sipas ligjit, pa plotësuar kriteret e pa përmbushur standartet e kërkuara ligjërisht, është një shkelje për të cilën ligji parashikon heqjen e licensës”.

Ndërsa, ai ka reaguar edhe ndaj lajmeve në disa mediume që sipas Ramës e kanë “bombarduar publikun me lajme të rrreme e me teori konspiracioni”.

Ai potencoi se ky vendim i Qeverisë shqiptare nuk ka “asnjë qëllim tjetër përveç zbatimit të barabartë të ligjit në rastin e heqjes së një license shkolle si plot të tjera më parë”.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika