Reagon Osmani për situatën në Armeni dhe Azerbajxhan: Dialogu paqësor duhet të jetë alternativa e vetme

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ka thënë se do të takohet me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Azerbajxhanit dhe ministrin e Punëve të Jashtme të Armenisë për të adresuar situatën në Armeni dhe Azerbajxhan. Osmani shpreh shqetësimin e tij për operacionet ushtarake dhe thekson se dialogu paqësor duhet të jetë alternativa e vetme

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut dhe njëherit shefi OSBE-së, Bujar Osmani, ka njoftuar se sot do të takohet me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Azerbajxhanit, Bayramov Jeyhun dhe ministrin e Punëve të Jashtme të Armenisë, Ararat Mirzoyan.

Sipas Osmanit, qëllimi i këtij takimi do të jetë për t’i dhënë përparësi përpjekjeve drejt paqes së qëndrueshme.

“Jam thellësisht i shqetësuar nga raportet për operacionet ushtarake dhe rrezikun që lidhet me civilët në Stepanakert/Khankendi”, ka deklaruar ai.

Më tej, shefi i OSBE-së ka thënë se vetmja alternativë që duhet të mbizotërojë është dialogu.

“Unë bëj thirrje për ulje të menjëhershme të tensionit. Dialogu paqësor duhet të jetë alternativa e vetme dhe shqetësimet humanitare duhet të mbizotërojnë”, ka përfunduar Osmani në Twitter.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika