Rexhaj e Gashi përplasen për ambasadorin Martin Berishaj

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje dhe analisti politik Astrit Gashi, kanë debatuar në lidhje me çështjen e ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj

Arber Rexhaj, LVV dhe Astrit Gashi, Gazeta Blic

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje dhe analisti politik Astrit Gashi, janë përplasur në lidhje me çështjen e ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, i cili dyshohet për aferë korruptive.

I pyetur nga moderatori Ermal Panduri, se a do duhej të shkarkohej nga pozita e tij Martin Berishaj, deputeti Rexhaj tha shkurt Jo.

Rexhaj tha se çështja e Berishajt është duke u përdorur nga opozita ta sulmojë kryeministrin Albin Kurti dhe LVV-në.

“Gjithë ajo zhurmë e cila është kriju rreth Martin Berishës, nuk i besoja syve të mi në raport me deputetët opozitarë. Në një moment mu kriju ideja që kanë me djersitë me pyetje ambasadorin. Ndodhi e kundërta, pati përqafime të ngrohta mes tyre. Nuk ishte temë Martin Berisha, është problemi me Albinin dhe LVV-së”, ka thënë ai.

Atij i është kundërpërgjigjur Gashi i cili ka thënë se nuk është e rëndësishme çfarë mendon opozita, por sipas tij Berisha do duhej të shkarkohej për shkak se ka kallëzim penal në Kosovë si dhe është duke u hetuar nga Agjencia Kundër Korrupsionit.

“Fakti që Berisha sipas Agjencisë për Korrupsion nuk e ka bërë deklarimin e duhur të pasurisë dhe as të bizneseve. A është e lidhur VV apo Kurti është çështje e diskutimeve partiake .Një parti në pushtet e cila bashkë me ne ka kërku që asnjë person që ka kallëzim penal të mos marrë pozitë udhëheqëse tash nuk po e shkarkon”, ka thënë ai.

“E dyta, kemi hetim dhe potencial me gjasë sipas shkrimeve të mediave dhe akuzë nga policia e Kosovës, ambasadori le që nuk paguante tatim për të hyrat në  firmën në Kosovë, s’po flasim a kanë lidhje këto para me Kurtin e LVV. Partitë politike i ndërlidhin por jo unë”, ka vijuar ai.

Gashi, i ka drejtuar një pyetje deputetit të LVV-së nga i cili ka kërkuar përgjigje me PO ose JO, se a duhet të shkarkohet Berishaj, meqenëse ka kallëzim penal si dhe është duke u hetuar nga Agjencia Kundër Korrupsionit.

Këtë përgjigje, Gashi nuk e morri nga Rexhaj.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika