Rizoto me kërpudha

Rizoto është një pjatë me oriz italiano-veriore e gatuar me lëng mishi, derisa të arrijë një konsistencë kremoze. Supa e saj mund të merret nga mishi, peshku ose perimet.

Shumë lloje rizotosh përmbajnë gjalpë, qepë ose verë të bardhë dhe gjithashtu, shafrani i Indisë (turmeriku) i cili u përdor fillimisht për aromën dhe ngjyrën e tij të verdhë.

Një ndër llojet e rizotove është edhe rizoto me kërpudha – një ushqim i lehtë për t’u përgaditur dhe ideal për qfarëdo lloj rasti. Se si të përgadisim një pjatë të tillë, ua rekomandojmë një recetë në vijim.

Përbërësit:

– 200 gramë kërpudha

– 100 gramë oriz;

– 1 karrotë e madhe;

– 2 tufa qepë të reja;

– fletë majdanozi;

– vaj,

– kripë;

– piper.

Përgatitja e rizoto me kërpudha

Përgatitja:

Në vaj fërgoni qepën e grirë, pastaj shtoni karrotën e grirë.

Kur të fërgohet, shtoni kërpudhat e grira dhe orizin, të cilin më parë e keni larë, pastaj shtoni pak ujë dhe zieni në zjarr të ngadalshëm.

Kur orizi të fryhet pak, shtoni kripën dhe piperin, pastaj e vendosni në gjyveç dhe shtoni fletët e grira të majdanozit.

Shtoni edhe pak ujë dhe futeni në furrë, që të piqet në 200 gradë Celsius rreth 30 minuta.

Ju bëftë mirë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika