Rusia miraton ligjin për propagandën e homoseksualëve “Përgjigjja ndaj Blinken”

Çdo promovim i homoseksualitetit – përfshirë libra, filma dhe në internet – është i paligjshëm dhe mbart dënime të rënda, ky është ligji i miratuar nga shteti rus njëzëri për të zgjatur ndalimin e të ashtuquajturës "propagandë homoseksuale" . Ai u quajt ligji "Përgjigjja ndaj Blinken", pasi sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken e kritikoi atë si një "goditje për lirinë e shprehjes”

Ilustrim

Dhoma e Ulët e Parlamentit të Rusisë ka votuar njëzëri për të zgjatur ndalimin e të ashtuquajturës “propagandë homoseksuale”.

Sipas versionit të fundit të ligjit, çdo promovim i homoseksualitetit – përfshirë libra, filma dhe në internet – është i paligjshëm dhe mbart dënime të rënda, shkruan BBC.

Ai u quajt ligji “Përgjigjja ndaj Blinken”, pasi sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken e kritikoi atë si një “goditje për lirinë e shprehjes”.

Aktivistët thonë se kjo është një përpjekje e mëtejshme për të shtypur komunitetin LGBT të Rusisë.

Ai u miratua me 397 vota kundër asnjë në Duma – dhoma e ulët e Rusisë – pa asnjë abstenim.

Projektligji ende duhet të kalojë në dhomën e sipërme dhe të nënshkruhet nga presidenti Vladimir Putin, por kjo shihet kryesisht si një hap administrativ.

Versioni origjinal i ligjit të diskutueshëm të “propagandës së homoseksualëve” u miratua në vitin 2013, duke ndaluar “propagandën e marrëdhënieve seksuale jo-tradicionale” – përshkrimet e marrëdhënieve të të njëjtit seks – midis fëmijëve.

Ai kategorizon çdo përshkrim pozitiv të marrëdhënieve të të njëjtit seks në mediat masive ose reklamat nën të njëjtën ombrellë si shpërndarja e pornografisë, promovimi i dhunës ose nxitja e tensioneve racore, etnike dhe fetare.

Reklamat, librat dhe filmat me prezantime pozitive të personave LGBT do të ndalohen – duke ngritur shqetësime nga botuesit që kanë paralajmëruar se mund të prekë klasikët e letërsisë ruse.

Çdo diskutim në internet rreth temave LGBT mund të bllokohet dhe shitja e mallrave me slogane ose simbole LGBT do të ndalohet gjithashtu.

Kushdo që shkel ligjin do të përballet me një gjobë deri në 400,000 rubla (6,600 dollarë), ndërsa kompanitë mund të duhet të paguajnë deri në 5 milion rubla (82,100 dollarë).

Të huajt dhe personat pa shtetësi rrezikojnë të burgosen ose të dëbohen nga Rusia nëse nuk respektojnë.

Aktivistët e të drejtave të njeriut dhe grupet LGBT kanë thënë se zgjerimi do të thotë se çdo veprim ose përmendje publike e komunitetit LGBT po kriminalizohet.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika