Sadiku për deklaratat e Kurtit: Ai sinjalizoi KFOR-in

Arbnor Sadiku ka thënë se tensionet në Veri të Mitrovicës do të rikthehen në datën kur pritet të përfundoj afati për shtyerjen e vendimeve të reciprocitetit. Njëherësh, sipas Sadikut qëllimi i deklaratave të Kurtit ishte sinjalizimi i ndërkombëtarëve

Analisti Arbnor Sadiku

Analisti Arbnor Sadiku ka thënë se Kurti kishte sinjalizuar KFOR-in me deklaratat e fundit të tij, për të cilat Sadiku thekson se duhet të ketë kujdes.

I ftuar në “FIVE” të RTV Dukagjini, Sadiku ka thënë se deklaratat e Kurtit përgjatë të cilave përmendte fjalë sikurse “luftë”, Kryeministri kishte sinjalizuar ndërkombëtarët ashtu që barra e sigurisë së vendit të mos i binte vetëm Policisë së Kosovës.

“Do të ishte një interes ancional arritja e një marrëveshje me Serbinë ngase do të ishte momentum i duhur politik që do të garantonte shtetësinë e Kosovës dhe pavarësia e saj nuk do të ishte kontestuese”, ka thënë Sadiku në RTV Dukagjini.

Ndër të tjera, ai ka thënë se tensionet më një shtator, data për të cilën janë shtyer zbatimet e vendimeve për reciprocitetin, nuk do të shmangen. Ai ka theksuar se me këtë nuk nënkupton “një luftë”, por rivendosje të barikadave.

Njëherësh, ai ka përmendur edhe konfirmimin e këtyre tensioneve nga deklaratat e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Lidhur me një marrëveshje të mundshme në fushën e Sigurisë në mes Kosovës dhe Serbisë, Sadiku e ka cilësuar idenë e Presidentes Osmani sikurse “kreative”, por edhe njëherësh, “një balon në ajër”.

“ Pavarësisht raporteve vllazërore me Shqipërinë, mund të themi se raportet mes dy shteteve jane te tjera dhe kane pikendarje te ndryshme. Ne keto momente nuk mund te kene bashkepunime ne fushen e sigurisë” , ka thene Sadiku gjersa ka shtuar se Shqipërisë i duhet një pëlqim për të realizuar marrëveshjen duke qenë se Kosova nuk është një anëtare e NATO-së.

Shija e redaktorit

Distria fiton për 30 sekonda, kualifikohet në raundin e tretë

Distria Krasniqi ka kaluar pa probleme pengesën e parë në Botërorin e xhudos. Krasniqi arriti të mposhtë xhudisten nga Taipei Kines, Lin Hsuan Hsu, që...

Seriali “Sha je be tu folën” të dielën premier me...

Seriali vendor "Sha je be tu folën" do të fillojë sezonin e tretë pas dy sezoneve të suksesshme, por që këtë herë që në...

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Ish-deputeti i LVV-së, Krasniqi: Të rregullohen raportet me ShBA-të ose...

"Unë kam ardhur këtu për t'iu kërkuar falje njerëzve që i kam dërguar në Vetëvendosje. Unë u kërkoj falje, se nuk e kam ditur...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika