Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Guterres dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit. Guterres ka bërë thirrje që të ndalohen sulmet e Iranit dhe të ndërprehen armiqësitë mes dy vendeve

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres.

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) António Guterres ka dënuar ashpër sulmin e nisur në shkallë të gjerë të Iranit ndaj Izraelit.

Sekretari Guterres ka bërë thirrje për një ndërprerje të menjëhershme të armiqësive, duke shprehur alarm të thellë mbi potencialin për një përshkallëzim shkatërrues në mbarë rajonin.

“Jam thellësisht i alarmuar për rrezikun real të një përshkallëzimi shkatërrues në mbarë rajonin”, tha Guterres.

i pari i OKB-së më tej ka thënë se “Unë u bëj thirrje të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtje maksimale për të shmangur çdo veprim që mund të çojë në konfrontime të mëdha ushtarake në fronte të shumta në Lindjen e Mesme.”/NY Times

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika