Sela: Pa ndryshime kushtetuese të mos ketë krijim qeverie

Fillimisht ndryshime Kushtetuese pastaj krijimi i Qeverisë, thotë Ziadin Sela - kryetar i Aleancës për Shqiptarët

“Pa ndryshime Kushtetuese të mos ketë krijim qeverie. Fillimisht, ndryshime Kushtetuese, pastaj krijimi i Qeverisë”.

Kështu është shprehur Ziadin Sela – kryetar i Aleancës për Shqiptarët, në emisionin “Debat Plus” në RTV Dukagjini.

Ndryshe, Sela ka thënë se kur kishte dhënë dorëheqje, Aleancën për Shqiptarët e kishte lënë si partinë e dytë më të madhe në bllokun politik shqiptar.

Ai thotë se nuk do të rrinte duarkryq në situata të tilla, teksa shton se do ta shpëtonte aleancën për Shqiptarët.

“Të gjithë këta kanë pas të bëjnë me vendimin që ne e sollëm si Aleancë për Shqiptarët. Unë e kam lënë Aleancën për Shqiptarët si parti të dytë më të madhe në vend te blloku politik shqiptar kur kam dhënë dorëheqje, me 8 deputetë, me komuna me mbi 60 asamblistë, këshilltarë komunalë dhe sot fatkeqësisht e shihja aleancën te po shndërrohej në një gjë të vogël dhe nën mëshirën e kundërshtarëve politikë, të cilët për nga numrat dhe përkrahja janë më të vegjël se Aleanca për Shqiptarët dhe goditjet brenda aleancës kishin për qëllim që ta zhdukin këtë forcë politike. Në qoftë se mendoni se do të rrija duarkryq në këto situata, natyrisht që nuk do të rrija duarkryq, do ta shpëtoj Aleancën për Shqiptarët”.

Shija e redaktorit

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Rama e quan “hap historik” votimin Pro anëtarësimit të Kosovës...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka konsideruar si hap historik votimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës(KiE) që i hap rrugë anëtarësimit...

Kurti: Me Kosovën aty, KiE fiton një demokraci të re...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi Asambleja Parlamentare e Këshilli të Evropës ka votuar “për” anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. Përmes një...

Të fundit nga rubrika