Senegali trondit nikoqirët, me dy gola në Katar

Foto nga ndeshja Katar-Senegal

Pak minuta pas fillimit të pjesës së dytë Senagali ka dyfishuar rezultatin në ndeshjen me Katarin.

Katari rrezikon të bëhet nikoqiri i parë i Kupës së Botës që eliminohet dy ndeshje në një turne.

Goli i dytë u shënua nga Famara Diedhiou, në minutën e 48-të të ndeshjes.

Diedhiou shënoi këtë gol duke goditur me kokë drejtë e mrekullisht në rrjetën e portës së Katarit.

Ndërsa, Katari deri më tani nuk ka realizuar asnjë goditje tek rrjeta e senegalezëve.

Tashmë Kombëtarja e Senegalit po kryeson kundër Kombëtares së Katarit me rezultat 2:0.

Goli i parë u shënua në minutën e 41-të, nga sulmuesi Boulaye Dia.

Foto nga ndeshja Katar-Senegal

Goli ishte një gabim i kushtueshëm nga qendërmbrojtësi, Boualem Khoukhi, i cili gaboi largimin e tij, duke ia dhuruar topin Dias gjashtë metra larg portës.

Pjesa e parë e ndeshjes ka përfunduar në të mirë të senegalezëve, pasi rezultati vazhdon të mbetet me një gol nga skuadra e tyre edhe pas shtatë minutave shtesë.

Nga ana e nikoqirëve, Katarit, ishte e pabesueshme goli që u arrit nga senegalezët ishte si rezultat i një gabimi në mbrojtje.

Ndërsa, kombi pritës nëse nuk arrin fitoren nga kjo ndeshje do të jetë në prag të daljes nga turneu.

Mikpritësja e Kupës së Botës, Katari, ende nuk ka një goditje në portë gjatë gjithë turneut.

Megjithatë, të dyja skuadrat kanë qenë të barabarta me sulme dhe goditje drejt portës së njëra tjetrës.

Analizat

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Cilat skuadra janë kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së...

Kampionati Botëror për Kupën e Botës në Katar ka filluar më datën 20 Nëntor, dhe deri  të premten e 2 Dhjetorit janë zhvilluar afro...

A e kaloi topi vijën? Nata dramatike e ndeshjes Spanjë...

Goli i diskutueshëm i Japonisë kundër Spanjës që vulosi përparimin e tyre në 16-shen e Kupës së Botës, dhe e bëri Gjermaninë të rrëzohej,...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika