Sërish qen të ngordhur në sheshin e Mitrovicës së Veriut

Katër qen të helmuar janë gjetur të rreshtuar pranë njëri-tjetrit në shëtitoren e Mitrovicës, duke nxitur dyshimet se janë hedhur hot-dog të helmuar. Shoqata për Mbrojtjen e Kafshëve "Sapa" ka raportuar dhjetëra raste të helmimit të qenve në rajonin e Mitrovicës, por ende nuk është zgjidhur asnjë rast

Katër qen të ngordhur janë gjetur pranë njëri-tjetrit në shëtitoren e Mitrovicës së Veriut, para mesnatës së 24 majit. Por, disa qytetarë kanë pretenduar se dy persona qenve u kanë hedhur hot-dog të helmuar dhe policia u njoftua për këtë rast.

Shoqata për Mbrojtjen e Kafshëve “Sapa” ka raportuar raste të tjera të helmimit të qenve. Policia ka konfirmuar se rasti do të hetohet.

Në Mitrovicën e veriut, që nga 3 marsi, ka pasur helmime të vazhdueshme, pothuajse të përditshme të kafshëve, kryesisht qenve. Sipas të dhënave të Shoqatës për Mbrojtjen e Kafshëve “Sapa”, në këtë periudhë kanë ngordhur mbi 100 qen.

Si rezultat, qytetarët e Mitrovicës shpesh gjejnë trupa të pajetë të qenve të ngordhur në rrugët e tyre. Kështu ishte edhe mbrëmë.

“Një nga kafshët shtëpiake të ngordhura të Mitrovicës e gjetëm në rrethrrotullimin në qendër të qytetit, buzë asfaltit”, raporton Kossev, përcjell Dukagjini.

 

Shija e redaktorit

Panairi i 23-të i Librit: Triumfi i fjalëve të shkruara

Me moton 'Libri triumfon', më 6 qershor pritet të hapet edicioni i 23-të i Panairit të Librit, i cili organizohet nga Shoqata e Botuesve...

“Dance the Night” e Dua Lipës zgjidhet si kënga e...

Kënga “Dance the Night” e këngëtares me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa ka kryesuar sondazhin e ri muzikor të kësaj jave. Fansat e muzikës votuan...

Policia heton incidentet në veri të Kosovës

Protestat janë duke vazhduar në tri komunat e veriut të vendit - Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan. Policia e Kosovës ka njoftuar se situata...

Të fundit nga rubrika