Sfida 3 ditore e detoksikimit

Uji me limon dhe fara chia është një ndër pijet më të mira të largimit të toksinave nga trupi dhe përshpejtimit të metabolizmit.

Farat chia janë ndihmëset më të pasura me fibra, kalcium, hekur dhe proteina. Për të mos mjaftuar, ato janë kontrollueset më të mira të urisë. Janë ideale ngase nuk përmbajnë gluten dhe, njëkohësisht, përforcojnë imunitetin.

Është e rëndësishme të dini se një lëngë i tillë preferohet të përdoret vetëm tre herë gjatë javës. Gjithçka që ju duhet është:

Përbërësit:

– Ujë 1.40 lt

-1/2 kastravec

– 1 limon

-2 lugë fara chia

Në rast të shtimit të shijes, mund të shtoni fruta, gjethe mente apo tranguj.

Metoda të detoksifikimit janë përdorur në kultura të ndryshme të datuara mijëra vjet më parë. Vendet më të njohura për metoda të tilla kanë qenë Egjipti, Athina, Kina dhe India.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika