SHBA-ja realizon uljen e parë në Hënë pas më shumë se 50 vjetësh

Shtetet e Bashkuara kanë arritur të kthehen në sipërfaqen e hënës pas më shumë se gjysmë shekulli, duke shënuar një “fitore të madhe” në eksplorimin hapësinor

Anija në formë gjashtëkëndëshi preku pranë polit jugor hënor.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë kthyer në sipërfaqen e Hënës për herë të parë pas më shumë se 50 vjetësh, pasi një anije private, e quajtur Odysseus, ka kryer një zbritje me tension të lartë prej 73 minutash nga orbita me një ngritje afër polit jugor të hënës.

Në mes të festimeve të asaj që Nasa e quajti “një hap të madh përpara”, nuk ka pasuar një konfirmim të menjëhershëm për gjendjen ose kushtin e anijes, përveçse ka arritur në vendin e planifikuar të zbritjes te kovë Malapert A.

Por, më vonë, Intuitive Machines, kompania me bazë në Teksas që ndërtoi anijen e parë komerciale për të zbritur në Hënë, ka thënë se anija ishte “në pozicion të drejtë dhe po fillonte të dërgonte të dhëna”.

Në deklaratën në X, thuhet se menaxherët e misionit “po punojnë për t’i shkarkuar fotografitë e para nga sipërfaqja hënore”.

Zbritja e quajtur “zbritje e butë” të enjten, për të cilën themeluesi i kompanisë, Steve Altemus, kishte dhënë vetëm një shans 80% për të arritur, është projektuar për të hapur një erë të re eksplorimi hënor, ndërsa Nasa punon drejt një misioni të planifikuar në fund të vitit 2026 për të dërguar njerëzit përsëri atje.

Ishte hera e parë që ndonjë anije kozmike e ndërtuar nga SHBA u ul në Hënë që nga vizita më e fundit e ekuipazhit të NASA-s, misioni Apollo 17 në dhjetor 1972 dhe vizita e parë me automjet komercial pas dështimit të muajit të kaluar, raporton The Guardian.

NASA kontribuoi me 118 milionë dollarë për ta hequr atë nga toka, me Intuitive Machines që financoi 130 milion dollarë të tjerë përpara nisjes së saj më 15 shkurt nga qendra hapësinore Kennedy në Florida në një raketë Falcon 9 nga kompania SpaceX e Elon Musk.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika