SHBA raporton vdekjen e udhëheqësit të lartë ushtarak të Hamasit, Marwan Issa

Jake Sullivan nga Shtëpia e Bardhë e SHBA-ve ka thënë se udhëheqësi i Hamasit, Marwan Issa është vrarë nga një sulm ajror izraelit

Udhëheqësi i Hamasit, Marwan Issa, vdiq në një sulm ajror izraelit, tha zyrtari i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

Si zëvendëskomandant ushtarak, Issa ishte udhëheqësi më i lartë i Hamasit që nga fillimi i luftës më 7 tetor të vitit të kaluar.

Grupi palestinez, i cili kontrollon Gazën, nuk i ka komentuar zyrtarisht raportet për vdekjen e tij.

Anëtarët e Brigadave Izzedine al-Qassam në Gaza (imazhi i skedarit nga 2022)

Burimet e mediave izraelite kanë raportuar se Issa u vra në një sulm në një kompleks tuneli nën kampin e refugjatëve Nuseirat në Gaza qendrore javën e kaluar.

Zëvendëskomandanti i krahut ushtarak të Hamasit – Brigadat Izzedine al-Qassam, konsiderohej një nga njerëzit më të kërkuar të Izraelit. Bashkimi Evropian, i cili e vendosi liderin e Hamasit në listën e tij të zezë terroriste, e lidhi atë drejtpërdrejt me sulmin e 7 tetorit të udhëhequr nga grupi që vrau rreth 1200 njerëz në territorin izraelit raporton BBC.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika