Shpërthime në 17 vende të Tajlandës, plagosen shtatë persona

Në Tajlandën jugore, të mërkurën e 17 gushtit ka pasur shpërthime dhe zjarre në të paktën 17 vende në Tajlandën jugore dhe u plagosën shtatë persona

Personeli i skuadrës së bombave tajlandeze duke inspektuar dëmtimet në stacionin e benzinës 'Bangchak' pas sulmit. Foto; CNN.

Autoritet në Tajlandën jugore kanë thënë se të mërkurën e 17 gushtit ka pasur shpërthime dhe zjarre në të paktën 17 vende në Tajlandën jugore dhe plagosën shtatë persona.

Sipas deklaratave të policsë dhe ushtrisë në Tajlandë sulmet me bomba dhe zjarrvënie kanë ndodhur pas mesnate dhe kishin në shënjestër dyqanet dhe një pikë karburanti në tre provinca. Deri më tani askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmet.

Qeveria tajlandeze ka luftuar grupet e fshehta që kërkojnë pavarësinë për provincat kryesisht myslimane të Pattani, Yala, Narathiwat dhe pjesë të Songkhla. Sipas grupit ‘Deep South Watch’ që monitoron dhunën më shumë se 7 mijë e 300 njerëz janë vrarë në konflikt që nga viti 2004. Ndërsa, bisedimet e paqes që filluan në vitin 2013 janë përballur me ndërprerje të përsëritura.

Sulmet e së mërkurës së 17 gushtit kanë ardhur pasi qeveria tajlandeze në fillim të këtij viti ka rifilluar diskutimet me grupin kryesor kryengritës ‘Barisan Revolusi Nasional’ pas një pauze dyvjeçare, për shkak të pandemisë, njoftoi CNN.

Organizata e Bashkuar Çlirimtare Patani (PULO), e cila u mënjanua nga raundi i fundit i bisedimeve, ka kryer bombardime gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, duke pretenduar se dialogu nuk është gjithëpërfshirës.

Qeveria tajlandeze ka thënë se është e gatshme të bisedojë me të gjitha grupet.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika