Shqipëria blen raketa për ta forcuar ushtrinë

Megjithëse nuk ka treguar detajisht marrëveshjen, Peleshi ka bërë të ditur se Shqipëria ka forcuar mbrojtjen

Ilustrim

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi, ka bërë të ditur se Shqipëria ka blerë raketa antitanke Javelin, në kuadër të forcimit të mbrojtjes së vendit.

Peleshi ka thënë se Shqipëria ka nënshkruar kontratë me kompaninë amerikane, Lockheed Martin, duke mos bërë të ditur numrin e raketave të blera, çmimin apo kur do të arrijnë në Shqipëri, transmeton agjencia e lajmeve “Associated Press”.

Sipas Peleshit, blerja e raketave është pjesë e procesit për modernizim të ushtrisë.

Më herët gjatë kësaj jave, kompania amerikane Lockheed Martin ka njoftuar se ushtria amerikane ka nënshkruar dy kontrata për raketat “Javelin” dhe pajisje tjera në vlerë të 309 milionë dollarëve.

Në kontrata, thuhet se janë përfshirë mbi 1,300 raketa për financim të ushtrisë ukrainase, si dhe për klientët ndërkombëtarë, duke përfshirë Norvegjinë, Shqipërinë, Letoninë dhe Tajlandën.

“Pa krijuar panik, nuk ekziston kërcënim konkret. Ne jemi vend anëtar i NATO-s. Ne jemi të mbrojtur”, ka thënë ministri.

Ai ka thënë se NATO-ja nuk përbën kërcënim për asnjë shtet, përfshirë Rusinë.

Shqipëria i është bashkuar aleancës së NATO-s më 2009.

Qeveria e Kosovës tashmë ka bërë të qartë synimet e saj mbi aplikimin për pjesëmarrje në Programin për Partneritet për Paqe, dhe po ashtu ka aspirata për anëtarësim në NATO.

Presidentja Osmani ishte takuar me liderin e shumicës parlamentare në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kongresistin Darrell Issa dhe bashkudhëheqësit e Komisionit për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në Kongresin Amerikan.

Ajo ka bërë të ditur se në takimin me kongresistin Issa, është diskutuar për rëndësinë e anëtarësimit të Kosovës në NATO.

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, ka nënshkruar të martën e 17 majit aplikimin për anëtarësim në NATO.

 

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika