“Squid Game”, seriali i parë joanglisht i nominuar për drama të jashtëzakonshme në Emmy Awards

"Squid Game", seriali hit i Koresë së Jugut në Netflix, bëri histori edhe një herë pasi u bë seriali i parë joanglisht i nominuar për kategorinë e serive dramatike të jashtëzakonshme të Emmys të martën

"Squid Game” ështënominuar si seriali i parë jo-anglisht në Emmy Awards

Seriali “Squid Game” është seriali i parë joanglisht që u nominua për drama të jashtëzakonshme në Emmy Awards. Përveç kësaj kategorie, seriali u nominua edhe në 13 kategori të tjera, duke përfshirë aktorin kryesor të shquar në një seri dramatike për Lee Jung-jae, regji e jashtëzakonshme për një serial dramatik për “Drita e Kuqe, Drita e Gjelbër”, episodi i parë muzikë origjinale e jashtëzakonshme e titullit kryesor për kompozitorin Jung Jae-il.

Aktori i jashtëzakonshëm dytësor në një seri dramatike për Park Hae-soo dhe Oh Yeong-su respektivisht; aktorja e shquar dytësore në një serial dramatik për Jung Ho-yeon, aktore e ftuar e shquar në një serial dramatik për Lee You-mi dhe shkrim i jashtëzakonshëm për një seri dramatike për krijuesin, shkrimtarin dhe regjisorin Hwang Dong-hyuk.

Ilustrim

Lee Jung-jae, i cili luan protagonistin Seong Gi-hun, ndau emocionet e tij në Instagram, duke thënë: “Nuk mund të ishim më të emocionuar për të bërë histori sot me të gjithë ju. Urime për thyerjen e tavanit prej xhami për një serial global me 14 nominime!”

Seriali ndjek Seong dhe qindra garues të tjerë të ngarkuar me borxhe të konsiderueshme, ndërsa marrin pjesë në gara duke luajtur lojëra shqetësuese dhe të dhunshme për fëmijë për miliona dollarë. Konkursi mund të ketë vetëm një fitues dhe ata që humbasin vdesin.

Ilustrim

“Squid Game”, i cili konfirmoi sezonin e dytë në janar, publikoi një pjesë 10 sekondash dhe një deklaratë nga krijuesi Hwang në Twitter një muaj më parë.

“U deshën 12 vjet për të sjellë në jetë sezonin e parë të “Squid Game” vitin e kaluar. Por u deshën 12 ditë që Squid Game të bëhej seriali më i njohur i Netflix ndonjëherë”, shkroi ai në deklaratën e tij.

“Si shkrimtar, regjisor dhe producent i Squid Game, një thirrje e madhe për fansat në mbarë botën. Faleminderit që e shikoni dhe pëlqeni shfaqjen tonë”, shtoi ai

Hwang konfirmoi se antagonisti The Front Man (Lee Byung-hun) dhe Gi-hun do të rikthehen  në sezonin e dytë, së bashku me prezantimin e të dashurit të Young-hee, kukullës vrasëse animatronike e përdorur në ndeshjen e parë të konkursit, “Red Dritë, dritë jeshile.”

Ilustrim

Seriali bëri histori në shkurt duke u bërë seriali i parë televiziv joanglisht që u nominua dhe fitoi në Screen Actors Guild Awards, duke përfshirë Jung-jae për aktorin më të mirë mashkull në një seri dramatike dhe Jung Hoyeon për aktorin më të mirë femër në një dramë, seri.

Publikohet lista e nominimeve për “Emmy 2022”

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika