Sulme me dronë ndaj trupave amerikane në Irak

Forcat e koalicionit në Irak pësuan dëmtime të lehta pas një serie sulmesh me dronë gjatë 24 orëve të fundit kundër bazave amerikane

Forcat e koalicionit në Irak pësuan dëmtime të lehta pas një serie sulmesh me dronë gjatë 24 orëve të fundit kundër bazave amerikane, në mes të shtimit të tensioneve rajonale pas shpërthimit vdekjeprurës në një spital në Gaza.

Dy dronë vunë në shënjestër bazën ajrore al Asad në Irakun perëndimor, të përdorur nga forcat amerikane, dhe një dron goditi një bazë në Irakun verior, tha një zyrtar amerikan për agjencinë e lajmeve Associated Press. Zyrtari amerikan foli në kushte anonimiteti, sepse nuk ishte i autorizuar të fliste për sulmet.

Forcat amerikane i gjurmuan të tre sulmet me dronë, duke shkatërruar dy prej dronëve dhe dëmtuar të tretin, i cili shkaktoi dëmtime të lehta në mes të forcave të koalicionit në bazën perëndimore, sipas një deklarate të ushtrisë amerikane.

“Në këto momente alarmante, po vëzhgojmë me vigjilencë situatën në Irak dhe rajon. Forcat amerikane do të mbrojnë forcat e koalicionit kundër çdo kërcënimi”, tha Komanda Qendrore përmes një deklarate.

Grupe të armatosura të mbështetura nga Irani kanë kërcënuar se do të sulmojnë objektet amerikane në Irak për shkak të mbështetjes së Uashingtonit për Izraelin.

Rezistenca Islamike në Irak, një organizatë ombrellë e grupeve të armatosura të mbështetura nga Irani, lëshoi një deklaratë duke marrë përgjegjësinë për dy sulmet dhe duke paralajmëruar më shumë operacione kundër pushtimit amerikan, siç u shpreh ajo.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika