Sulmi i Ukrainës në depon ruse, rrezikon bisedimet

Kremlini tha të premten se një sulm ukrainas kundër një depoje karburanti në qytetin rus të Belgorodit nuk krijoi kushte komode për të vazhduar bisedimet e paqes me Kievin.

Rusia akuzoi Ukrainën të premten se kishte sulmuar depon, por autoritetet ukrainase nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për ndonjë reagim.

Duke folur me gazetarët në një konferencë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se autoritetet po bënin gjithçka për të riorganizuar zinxhirin e furnizimit me karburant dhe për të shmangur ndërprerjen e furnizimit me energji në Belgorod.

Dmitry Peskov, Putin spokesman refuses to rule out use of nuclear weapons if Russia faced an 'existential threat' - CNN

Dy helikopterë ukrainas me fluturim të ulët kaluan në territorin rus të premten herët dhe qëlluan mbi një depo nafte në qytetin e Belgorodit, tha një zyrtar rus, hera e parë që Rusia raporton një sulm ajror ukrainas në territorin e saj që nga fillimi i luftës.

Sulmi dukej se ishte një siklet për ushtrinë ruse, e cila tha javën e kaluar se forcat ajrore të Ukrainës ishin “shkatërruar praktikisht“.

Ushtria e Ukrainës më parë kishte arritur të godiste territorin rus vetëm me raketa të lëshuara nga toka.

Edhe pse nuk ishte e mundur të përcaktohej nëse helikopterët ishin ukrainas, pamjet nga mediat ndërkombëtare konfirmuan se një sulm ajror shkaktoi zjarr në vend.

Dy persona u plagosën në këtë zjarr, sipas guvernatorit të rajonit, Vyacheslav Gladkov.

“Zjarri në depon e naftës ndodhi si rezultat i një sulmi ajror të dy helikopterëve të Forcave të Armatosura të Ukrainës që hynë në territorin e Rusisë në lartësi të ulët”, tha zoti Gladkov në një postim në rrjetet sociale të premten.

Një pamje tregon një depo karburanti në flakë në BelgorodZjarrfikësit, shtoi ai, “po përpiqen ta lokalizojnë sa më shpejt zjarrin. Asgjë nuk kërcënon popullsinë.”

Belgorod, i cili ka një popullsi prej rreth 400 mijë banorësh, ndodhet më pak se 20 milje nga kufiri ukrainas. Rajoni, në javët e fundit, ka qenë një terren për trupat ruse që hyjnë në Ukrainën lindore.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika