Takimi i kryeministrit Edi Rama me Karen Donfried

Diskutim i gjërë mbi ecurinë pozitive të reformave dhe forcimin e drejtësisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka postuar në median sociale Facebook se ka zhvilluar një takim me ndihmës sekretaren Amerikane të Shtetit për Europën dhe Euro-Azinë, Karen Donfried.

Diskutimi mes tyre me sa shihet ka qenë mbi ecurinë pozitive të reformave, dhe forcimin e drejtësisë.

Tek integrimi evropian vetoja bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut është pjesë më e vështirë, ku po ajo e ndalon Shqipërinë që te vazhdojë procesin.

Sa i’u përket ivnvestimeve strategjike në fushën e energjisë, kanë qenë ato të cilat lidhen drejtpërdrejt me investitorët amerikanë në Shqipëri.

Situata në rajon ka qenë objekt diskutimi. Teksa mbi nismën Open Balkan, duket se Rama ka gjetur sërish mbështetje nga amerikanët, siç deklaron kryeministri në fjalët e zyrtares së lartë amerikane.

Konsideratat e Ndihmës Sekretares për rolin e Shqipërisë në këshillin e Sigurimit, Rama shprehet se kanë qenë mbresëlënëse sipas Donfried.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika