Tërmet në Filipine

Ka ndodhur një tërmet në Filipine, i cili ishte i shkallës 6.3 Rihter, rreth orës 19:03 me kohë lokale

Ilustrim

Gjatë kësaj të hëne, ka ndodhur një tërmet në rajonin e Babuyan ISL, në Filipine, i cili ishte i shkallës 6.3 Rihter, rreth orës 19:03 me kohë lokale.

Tërmeti ka ndodhur rreth 18 kilometra 77 km në veri të Claveria, Filipine.

Qendra Sizmologjike  ka bërë të ditur se tërmeti ka ndodhur rreth 37 kilometra në thellësi.

Ndryshe, numri i të vdekurve nga tërmeti i së shtunës në Marok ka arritur në 2012 dhe rreth 2059 të tjerë u plagosën – nga të cilët, 1,404 ishin në gjendje kritike.

BBC raporton se këtë e kanë thënë zyrtarët.

Tërmeti me magnitudë 6.8 goditi Marokun pak pas orës 23:00 (22:00 GMT) të premten mbrëma.

Tërmeti është ndjerë në të gjithë vendin – veçanërisht në pikën turistike të Marrakeshit dhe fshatrat e largëta në malet e Atlasit të Lartë aty pranë.

Së bashku me shumë vende që ofrojnë ndihmë, Algjeria ka thënë se ishte e gatshme të hapte hapësirën e saj ajrore në mbështetje të Marokut, pavarësisht ndërprerjes së lidhjeve me fqinjin e saj dy vjet më parë.

 

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika