Tesla teston chatbotin “Grok” në automjetet e saj elektrike

Kompania Tesla integron chatbotin e sapo-lansuar me Inteligjencë Artificiale "Grok" në automjetet e saj elektrike për të përmirësuar përvojën e përdoruesve

Një makinë Tesla shfaqet në një sallë ekspozite dhe qendër shërbimi për prodhuesin e makinave në Amsterdam më 23 tetor 2019. Tesla kohët e fundit uli çmimet në të gjithë bordin, një lëvizje me pasoja të mëdha potenciale për prodhuesin e automjeteve, si dhe për industrinë. John Thys/AFP nëpërmjet Getty Images

Kompania Tesla do të integrojë chatbotin e sapolansuar me Inteligjencë Artificiale(IA) “Grok” në automjetet e saj elektrike.

Këtë e ka bërë të ditur vetë drejtori i kompanisë, Elon Musk.

“Grok” është një chatbot me AI, i krijuar nga startupi i Muskut x AI dhe është lëshuar në fillim të nëntorit për përdorues të caktuar.

Startupi x AI ishte krijuar në fillim të këtij viti dhe Musk tha se do të punonte ngushtë me Tesla-n.

Misioni i startupit me teknologjitë e saj është “të kuptojë natyrën e universit”, por në praktikë projekti i saj i parë është një chatbot i ngjashëm me ChatGPT.

Komandat zanore brenda automjeteve të Teslas do të jetë fokusi dhe se asistenti i IA-së do të ishte një përparim i natyrshëm brenda automjetit elektrik.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika