Trajtimi i simptomave të sindromës së zorrës së irrituar – IBS

Një çrregullim i zakonshëm që prek zorrën e trashë me ngërçe, dhimbje barku, fryrje, gazra dhe diarre ose kapsllëk, ose të dyja

Sindroma e zorrës së irrituar - IBS

Sindroma e zorrës së irrituar apo IBS, është një gjendje kronike që kërkon të trajtohet dhe menaxhohet në një kohë afatgjate.

Vetëm një numër i vogël i njerëzve kanë shenja dhe simptoma të rënda. Disa njerëz mund të kontrollojnë simptomat e tyre duke menaxhuar dietën, mënyrën e jetesës dhe stresin.

Simptomat më të rënda mund të trajtohen me mjekim dhe këshillim. Por, IBS nuk shkakton ndryshime në indet e zorrëve ose nuk rrit rrezikun e kancerit kolorektal.

Sindroma e zorrës së irrituar - IBS
Ilustrim

Mund të shkaktojë dhimbje dërrmuese të zorrëve, të karakterizuara nga dhimbje barku, fryrje dhe një ndryshim në zakonet e zorrëve me ndoshta diare ose kapsllëk, shpjegon gastroenterologu, doktor Augustine Salami.

Ai ka thënë se IBS është një sëmundje afatgjatë e zorrëve dhe e zakonshme, më së shpeshti prek të rinjtë dhe femrat.

“E dyta pas ftohjes së zakonshme në mungesë nga puna.”

Ndërsa shkaku është i paqartë, ankthi dhe stresi mund të luajnë një rol të madh.

“Patjetër që është rritur në 2 vitet e fundit në pandemi. Është shumë stresuese dhe shumë njerëzve u ka munguar puna për të.”

Shumica e njerëzve nuk do të kërkojnë trajtim, por kur ai fillon të ndikojë në cilësinë e jetës suaj, duhet të flisni me mjekun tuaj.

Doktor Salami thotë se ai fokusohet në simptomat për ta trajtuar atë.

“Gjëja numër një që u themi pacientëve tanë është të ushtrohen më shumë dhe më pas të përpiqen të shmangin gjërat që do t’ju japin stres, dhe numri dy është ndryshimi i dietës.”

Një mjek mund të përshkruajë relaksues muskujsh, por ata gjithashtu mund të bëjnë një test të thjeshtë për t’u siguruar që nuk është diçka më serioze si Celiac ose Sëmundja e Crohn.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika