Treni me tërheqje magnetike doli të jetë i suksesshëm

Shpejtësia e trenit me tërheqje magnetike deri në 200km/orë

U realizua udhëtimi i parë në botë i një treni me tërheqje magnetike.

Shpejtësia e trenit me tërheqje magnetike arrin deri në 200km/orë, pa zhurmë dhe pa fërkime në hekurudha aktuale.

Udhëtimi është bërë në infrastrukturën ekzistuese dhe ka zgjatur 2 km, me peshë të mjetit prej një tonelate dhe duke konsumuar vetëm një kilowatt.

Një gjë mjaftë e rëndësishme rreth trenit më të ri është se mund të përdoret në të gjitha infrastrukturat ekzistuese, pa qenë e nevojshme që të zëvendësohen e të ndërtohen të reja të posaçme, duke ulur kostot dhe që ushqehet me energji, e ku përfshihen mjete transporti të tjera si metro, trena me shpejtësi të lartë, e deri tek Hyperloop.

Teknologjia që është përdorur quhet Ironlev, me tërheqje magnetike, pa fërkim dhe pa zhurmë, e mbi të gjitha mund të aplikohet në hekurudhat aktuale, por jo vetëm.

Shpejtësia që mund të arrijnë mjetet është deri në 200 km/orë, ndërsa në testin e parë që u zhvillua në një ndër hekurudhat me antike të Italisë, segmenti Adria-Mestre, treni udhëtoi me 70 km/orë.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika