UEFA konfirmon ndryshimet, shton rregulla të reja

Liga e Kampionëve, kompeticioni më i rëndësishëm në botë nga sezoni i ri 2024/25, nuk do të ketë më fazë të grupeve

Liga e Kampionëve, kompeticioni më i rëndësishëm në botë nga sezoni i ri 2024/25 nuk do të ketë më fazë të grupeve.

Duke nisur nga sezoni 2018/19, 26 skuadrat do të kualifikohen direkt në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve.

UEFA ka ndryshuar këtë sistem duke e rritur numrin në 36 sosh, andaj edhe faza e grupeve do të zëvendësohet me të ashtuquajturën “faza e ligës”.

Secila skuadër do t’i zhvillojë tetë ndeshje, katër në shtëpi dhe katër si mysafir, që është një më shumë se ato që realizoheshin në fazën e grupeve.

Skuadrat që renditen në pozitat 1-8 do ta sigurojnë direkt kualifikimin për raundin e 16-të më të mirëve, kurse ato që renditen në pozitat 9-24 do të përballen me njëra-tjetrën në një play-off nokauti.

Ndërsa, skuadrat që do të renditen 25-36 do të eliminohen përfundimisht nga kompeticioni.

Po ashtu e njëjta do të ndodhë edhe me kompeticionet e tjera, si Liga e Evropës dhe Liga e Konferencës, vetëm se te kjo e fundit secila skuadër do t’i zhvillojë vetëm gjashtë ndeshje në fazën e ligës.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika