Uganda zbulon depozita ari me vlerë 12 trilionë dollarë

Uganda ka njoftuar se kishte zbuluar 310 miliardë kilogramë ari në pritje për t'u nxjerrë në vend pas disa sondazheve të kryera. Një zëdhënës nga Ministria e Energjisë dhe Zhvillimit Mineral në Ugandë, Solomon Muyita, tha se këto raporte synojnë të tërheqin minatorët e arit dhe investitorët në sektorin e kripto-valutave

ilustrim

Në një përpjekje për të nxitur ekonominë e vendit, qeveria e Ugandës ka licencuar kompaninë e minierave të arit Ëagagai, një firmë kineze për të filluar prodhimin e produkteve të arit në rrethin Busia. Kompania filloi ndërtimin e rafinerisë së saj të arit me vlerë 200 milion USD në faza në rreth në vitin 2016. Muyita tha se ari i zbuluar mund të fillojë të nxirret menjëherë.

Rafinimi i arit në vend mund të rrisë krijimin e vendeve të punës dhe të përmirësojë ofrimin e shërbimeve sociale për ata që jetojnë afër vendit ku nxirret minerali. Presidenti i Ugandës Yoëeri Museveni ka bërë thirrje për përsosjen lokale të mallit, duke e quajtur çdo rafineri të jashtme si kriminele. “Është kriminale që dikush të argumentojë për eksportet e vazhdueshme të lëndëve të para në Afrikë, kur ka 90% më shumë vlerë në atë produkt që po u jepni të huajve”, tha ai, njofton Mining RA.

Tan Chun Chi, menaxheri i përgjithshëm i kompanisë së minierave të arit Ëagagai, thotë se investimi ka arritur në 60 milionë dollarë. Ai sqaron se kanë mbetur prapa në ndërtim për shkak të mungesës së dy licencave. Kompania ka marrë së fundi një licencë për prodhimin e arit në mars të këtij viti dhe ka një qira 21-vjeçare për nxjerrjen e arit në vend. dhe presin të dyfishojnë shpejtësinë e tyre sepse ata presin të fillojnë prodhimin e arit deri në korrik 2023.

Kompania ka investuar 200 milion dollarë për ndërtimin e një objekti rafinimi. Përkundër gjithë arit të zbuluar në vend, vështirësia e minierave është dukshëm e lartë dhe kjo ndikon në sasinë e arit që është nxjerrë në të vërtetë. Rreth 2.5 milion kilogramë deri në 3 milionë kilogramë minohen çdo vit.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika