Ugandë, tifozët e Arsenalit janë arrestuar pasi kanë festuar fitoren kundër Manchester United

Në Ugandë janë arrestua rrreth tetë tifozë të Arsenalit, pasi kanë festuar pasi kanë festuar fitoren e klubit të tyre kundër Manchester United në Premier Ligë

Një fans i Arsenalit duke mbajtur një trofe simbolik, i arrestuar nga policia

Rreth tetë tifozë ë klubit anglez Arsenal janë arrestuar në qytetin e Jinja të Ugandës, pasi kanë festuar fitoren e klubit të tyre kundër Manchester United në Premier Ligë.

Tifozët kishin veshur fanellën e kuqe të klubit dhe mbanin një trofe simbolik. Policia tha se nuk kishte leje për të mbajtur ceremoninë, e, që është sipas tyre një shkelje e rendit publik, shkruan BBC.

Arsenali shënoi një gol dramatik në minutën e fundit për të fituar 3-2 në ndeshjen e së dielës kundër një rivali të ashpër.

Rezultati i dha Topçinjve një rehati me pesë pikë në krye të tabelës, duke u dhënë shpresë tifozëve në mbarë botën se klubi mund t’i japë fund pritjes së tij 19-vjeçare për të fituar Premier Leaguen angleze.

Tifozët e Arsenalit po udhëtonin në një kolonë prej pesë automjetesh mëngjesin e së hënës kur u kapën nga policia. Njëri prej tyre mbante një trofe që e kishin blerë në një dyqan lokal.

“Nuk e di se çfarë kemi bërë, por thjesht po festonim fitoren tonë ndaj rivalëve Manchester United”, citohet të ketë thënë tifozi i Arsenalit Baker Kasule nga faqja lokale e lajmeve Daily Monitor.

James Mubi, shefi i policisë rajonale dhe një tifoz i vetëshpallur i Arsenalit, i tha BBC-së se nuk i kishte shqyrtuar akuzat e tifozëve, por pyeste veten pse ata po festonin kur ishin luajtur vetëm gjysma e ndeshjeve të sezonit.

“Çfarë do të ndodhte nëse do të shpërthente një grindje me tifozët rivalë? Ata nuk e informuan policinë për të siguruar sigurinë për procesionin e tyre,” tha zoti Mubi, duke hedhur poshtë sugjerimet se arrestimi ishte i lidhur me arrestimin e shpeshtë të anëtarëve të një partie opozitare, të cilët gjithashtu vishni të kuqe.

Grupet e të drejtave thonë se Akti i Menaxhimit të Rendit Publik i ka dhënë policisë kompetenca diskrecionale që janë përdorur për të mbytur të drejtat e qytetarëve.

Agather Atuhaire, një avokat dhe aktivist i të drejtave, i tha BBC-së se policia e Ugandës vazhdon “të jetë e dorës së lartë edhe pasi Gjykata Kushtetuese shfuqizoi të gjitha dispozitat drakoniane që u jepnin atyre kompetenca të pakufizuara për të kufizuar lirinë e garantuar me kushtetutë të asocimit dhe tubimit”.

Arsenali dhe Manchester United gëzojnë mbështetje të madhe në Ugandë dhe në mbarë Afrikën.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika