Ukraina merr sërish kontrollin e qytetit Makariv

“Falë veprimeve heroike të mbrojtësve tanë, flamuri shtetëror i Ukrainës u ngrit mbi Makariv, armiku u zmbraps”, kjo thuhet në përmbledhjen e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, raporton UNN.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gjatë pushtimit, armiku rus po mban përkohësisht korridorin tokësor me Krimenë e pushtuar dhe po bllokon hyrjen në Detin Azov.

Duke humbur potencialin e tyre sulmues, trupat pushtuese ruse vazhdojnë të formojnë dhe të lëvizin rezerva nga thellësitë e territorit të Federatës Ruse në kufijtë e Ukrainës.

Udhëheqja ushtarako-politike e Federatës Ruse po kryen aktivitete agresive propagandistike që synojnë personelin ushtarak të forcave të armatosura të Bjellorusisë për nevojën e një pushtimi ushtarak në territorin e Ukrainës.

Në Polissya, gjatë ditës, armiku rus u përpoq të intensifikonte kryerjen e operacioneve sulmuese në disa drejtime por pësoi humbje.

Në drejtimin Seversky, armiku nuk po kryen operacione sulmuese aktive, por po vazhdon të rivendosë aftësitë sulmuese, duke futur njësi shtesë në territorin e Ukrainës, në veçanti, një grup taktik batalioni nga divizioni i 90-të, Panzer.

Divizionet e pushtuesit vazhdojnë të bombardojnë Chernihiv dhe vendbanime të tjera, duke mos braktisur përpjekjet për të sulmuar në drejtim të Brovary, megjithatë, për shkak të humbjeve, ata nuk kanë ndonjë sukses në avancim.

Në drejtimin Slobozhansky, armiku nuk po kryen operacione sulmuese aktive, por po vazhdon të bllokojë pjesërisht qytetin e Sumy dhe po kryen granatime artilerie në qytetin e Kharkovit.

Njësitë mbështetëse të trupave pushtuese po përpiqen të rivendosin seksionin e hekurudhës, nga qyteti i Valuyki, në qytetin e Kupyansk, në mënyrë që të përmirësojnë logjistikën e grupit të trupave.

Mbrojtësit ukrainas kanë zmbrapsur 13 sulme të armikut dhe kanë shkatërruar 14 tanke, 8 automjete luftarake të këmbësorisë, 3 sisteme artilerie dhe 4 automjete. Njësitë e mbrojtjes ajrore kanë goditur 2 objektiva ajrore ruse të armikut.

Humbja e personelit të armikut arriti në rreth 300 njerëz. Mbrojtësit e Mariupol kanë shkatërruar varkën e patrullës Raptor dhe kompleksin e luftës elektronike Leer-3.

Në drejtimin Yuzhnobugsky, pushtuesit kanë kaluar në veprime mbrojtëse. Ata po marrin masa për të rivendosur aftësinë luftarake dhe po përpiqen të rivendosin automjetet e blinduara që janë të dëmtuara.

Në drejtimin Nikolaev, si rezultat i një kundërsulmi nga njësitë e Forcave të Armatosura të Ukrainës, armiku është detyruar të tërhiqet në një vijë të pafavorshme.

Aviacioni armik vazhdon të shkatërrojë objektet e infrastrukturës në territorin e Ukrainës në rajonet e Kievit, Chernihiv, Kharkovit dhe Donetskut me sulme, me raketa dhe bomba.

Në të njëjtën kohë, pushtuesit vazhdojnë të përdorin në mënyrë aktive rrjetin e aeroporteve të Bjellorusisë.

Sipas njoftimit të shtabit, pritet që armiku të vazhdojë të kryejë sulme tinëzare me raketa dhe bomba.

Gjithashtu, Rusia pritet të kryejë edhe granatime artielerie dhe të kryejë granatime artilerie të infrastrukturës kritike të Ukrainës, duke përdorur artileri raketore, avionë, armë precize dhe municion pa dallim.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika