Ushtria izraelite nis sulmet hakmarrëse në Liban

Ushtria izraelite pranë kufirit me Libanin. 8 tetor 2023. Foto: Reuters

Ushtria izraelite ka filluar sulme ndaj objektivave në Liban, duke përfshirë me tanke dhe zjarr artilerie.

Ndërsa, avionët e saj kanë goditur gjithashtu atë që e ka përshkruar si një qendër komandës ushtarake dhe infrastrukturë ushtarake që i përket Hezbollahut.

Ushtria izraelite ka thënë se po i përgjigjej sulmeve nga territori libanez drejt pozicioneve të saj në Izraelin verior.

Që nga fillimi i luftës, Hezbollahu – një grup i mbështetur nga Irani që zotëron fuqi të konsiderueshme ushtarake dhe politike në Liban – ka shënjestruar shpesh pozicionet izraelite nga përtej kufirit, raporton BBC, përcjellë Dukagjini.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika