Vendet premtojnë më shumë se 1 miliard euro për ta ndihmuar Ukrainën ta kalojë dimrin

Shtatëdhjetë vende dhe institucione në mbarë botën u zotuan se do ta ndihmojnë Ukrainën të përballet me dimrin

Ilustrim (skynews)

Shtatëdhjetë vende dhe institucione në mbarë botën bënë zotimin për ndihmë të menjëhershme ndaj Ukrainës, gjatë një konference të mbajtur në Paris.

Franca priti takimin global për të diskutuar se çfarë mund të ofrohet për ta ndihmuar Ukrainën t’i ruajë furnizimet me ujë, ushqim, energji, kujdes shëndetësor dhe transport gjatë dimrit.

Rusia ka synuar vazhdimisht infrastrukturën kryesore të Ukrainës, duke zhytur zona të mëdha në ndërprerje të energjisë dhe duke lënë shumë njerëz pa ngrohje.

Ministrja e Jashtme franceze, Catherine Colonna, ka thënë se 415 milionë euro do t’i kushtohen sektorit energjetik të Ukrainës, shkruan Skynews.

Ajo vuri në dukje se pjesëmarrja e vendeve joperëndimore si Katari dhe Kamboxhia, tregon një mbështetje të zgjeruar për Ukrainën.

Konferenca ka qenë gjithashtu një mundësi për presidentin francez, Emmanuel Macron, për të bërë të qartë mbështetjen e tij të vazhdueshme për Ukrainën.

Disa aleatë evropianë dhe zyrtarë ukrainas kanë kritikuar nivelin e mbështetjes ushtarake të ofruar nga Franca, si dhe komentet e zotit Macron për nevojën për të mbajtur dialogun me presidentin Vladimir Putin.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika