Venezuela dëshiron të aneksojë pjesë të Guajanës

Presidenti Maduro është fitues në referendumin e tij – por çfarë do të thotë kjo tani?

Çfarë ndodhi?

Të dielën, sipas qeverisë autoritare, popullsia venezueliane mbështeti në masë të madhe pretendimin e Venezuelës për rajonin Essequibo në Guajanën fqinje. Të dielën, pothuajse 96 për qind e pjesëmarrësve iu përgjigjën po pyetjes nëse duhet të krijohet një shtet i ri federal i quajtur Guayana Esequiba dhe popullatës atje duhet t’i jepet shtetësia venezueliane, siç njoftoi autoriteti zgjedhor CNE në mbrëmje (koha lokale).

CNE raportoi se pjesëmarrja në referendum ishte rreth 51 përqind; popullsia e Essequibo nuk ishte e përfshirë. Fillimisht ishte e paqartë se çfarë hapash të mëtejshëm do të ndërmerrte qeveria venezueliane. Presidenti Nicolás Maduro festoi rezultatin si një fitore për Venezuelën para qindra mbështetësve në Plaza Bolívar në kryeqytetin Karakas.

Për çfarë zone bëhet fjalë?

Zona Essequibo (Spanjisht: Guayana Esequiba, gjithashtu Territorio del Esequibo) shtrihet në perëndim të lumit Esequibo dhe është ligjërisht pjesë e Guajanës së sotme. Me një madhësi prej rreth 159,000 km², zona përbën rreth 62 për qind të të gjithë territorit kombëtar të Guyanezit.

Guajana është me ngjyrë rozë të lehtë, zona e prekur e Essequibo është e përshkruar në rozë.

Megjithatë, Essequibo është jashtëzakonisht pak i populluar në krahasim: në vitin 2010, 283,000 njerëz jetonin atje, gjë që bën një dendësi të popullsisë prej rreth 1.77 banorë për km².

Çfarë përfshin pretendimi?

Esequibo ishte tashmë një territor i diskutueshëm në shekullin e 19-të. Gjatë periudhës koloniale, pas mosmarrëveshjeve të gjata, Mbretëria Britanike vendosi kufijtë e kolonisë së saj të Guianës Britanike në lindje me traktat me holandezët në 1814. Megjithatë, kufiri në perëndim me Venezuelën, e cila u bë e pavarur në 1830, u përcaktua vetëm në 1840 nga një botanist gjerman i porositur nga Britania e Madhe.

Demarkacioni i saj favorizoi Mbretërinë e Bashkuar dhe cenoi territorin (sot) Venezuelës. Si rezultat, Venezuela nuk i njohu ata. Vetëm në vitin 1897 Venezuela pranoi t’i nënshtrohej një komisioni ndërkombëtar juristësh. Në 1899, kjo vendosi kryesisht në favor të Britanisë së Madhe.

Që atëherë, Venezuela ka rinovuar vazhdimisht pretendimet e saj ndaj zonës ndërkombëtarisht. Incidentet kanë ndodhur disa herë. Për shembull, në vitin 2015, presidenti i atëhershëm i Venezuelës, Hugo Chavez, i dha një koncesion kompanisë amerikane ExxonMobil për të eksploruar rezervat e naftës në zonën detare Essequibo. Në vitin 2004, ai siguroi qeverinë e Guyanezit se Venezuela nuk do të ndërhynte në biznesin e naftës në Essequibo.

Pse Maduro dëshiron Essequibo?

Në tetor, opozita në Venezuelë mori një nxitje të papritur. Ish-politikania e qendrës së djathtë Maria Corina Machado sulmoi presidentin Maduro për shkak të inflacionit të vazhdueshëm të shfrenuar dhe mungesës së ushqimit në vend, siç shkruan portali amerikan CNN.

Një analist i Grupit Ndërkombëtar të Krizave i tha portalit: “Një qeveri autoritare e përballur me një situatë të vështirë politike është gjithmonë e tunduar të kërkojë një temë patriotike për të hedhur flamurin dhe për të mbledhur mbështetjen, dhe unë mendoj se po “Kjo është një pjesë e madhe e çfarë po bën Maduro”.

Sidoqoftë, Essequibo nuk është interesant vetëm për sundimtarin autokratik nga pikëpamja patriotike: fushat e naftës në bregdet janë jashtëzakonisht produktive. Sipas CNN, Guajana është në rrugën e duhur për t’u bërë prodhuesi i katërt më i madh i naftës në botë.

Çfarë mendon Guajana për këtë?

Guajana e sheh sigurinë e saj në rrezik si rezultat i referendumit. “Unë kam një mesazh për presidentin Maduro: Asgjë që thoni, asnjë propagandë apo gënjeshtër nuk do të shkaktojë frikë në zemrat e gujanezëve,” tha presidenti i Guajanës Irfaan Ali gjatë një fjalimi në Stadiumin Kombëtar, sipas një raporti në gazetën Guyana Chronicle. “Më lejoni të jem shumë i qartë: ne nuk mund të shkelemi”.

Në një fjalim televiziv të martën vonë në mbrëmje, Ali u tha 800,000 banorëve të Guajanës: “Kam folur me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara dhe disa krerë shtetesh dhe i kam vënë në dijeni për këto zhvillime të rrezikshme dhe veprimet e dëshpëruara të presidentit Maduro”.

Ai shtoi se kishte kërkuar në mënyrë specifike mbështetje nga Komuniteti Politik i Karaibeve, Caricom dhe Shtetet e Bashkuara. Ishte e rëndësishme për Ali të theksonte se investitorët e huaj në Guajana nuk duhet të shqetësohen për investimet e tyre, sepse komuniteti ndërkombëtar është në anën e Guajanës.

Presidenti Ali vizitoi trupat në zonën e Essequibo javën e kaluar dhe “në mënyrë dramatike” ngriti një flamur Guyanez në një mal me pamje nga kufiri, sipas CNN.

Çfarë thotë komuniteti ndërkombëtar?

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë kishte urdhëruar tashmë Venezuelën përpara referendumit :

“Në pritje të një vendimi përfundimtar në këtë rast, Republika Bolivariane e Venezuelës do të përmbahet nga çdo veprim që do të ndryshonte situatën aktuale në territorin e diskutueshëm, ndërkohë që Republika e Guajanës administron dhe kontrollon këtë territor.

Të dyja palët do të përmbahen nga çdo veprim që mund të rëndojë ose zgjerojë mosmarrëveshjen përpara Gjykatës ose të vështirësojë zgjidhjen e tij.”

António Guterres, sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, tha në nëntor se ai po e ndiqte situatën me shqetësim të madh. Brazili ka shtuar ndërkohë trupat e tij në veriperëndim të vendit në kufijtë me Venezuelën dhe Guajanën, sipas “le monde” .

Po tani?

Maduro prezantoi para medieve një hartë të re në të cilën zona e Essequibo është paraqitur tashmë si pjesë e Venezuelës. Më pas ai ka urdhëruar që kjo kartë të shpërndahet menjëherë në të gjitha shkollat ​​dhe universitetet e vendit.

Presidenti i Venezuelës ka urdhëruar, gjithashtu, hartimin e një ligji, që do ta bënte zyrtarisht territorin e Essequibo një shtet federal të Venezuelës. Ai ka urdhëruar, gjithashtu, kompanitë kombëtare të naftës që të fillojnë prodhimin e naftës në Essequibo.

Çfarë do të ndodhë në të vërtetë më pas është e paqartë. Deklaratat e Maduros po shkaktojnë pasiguri. Brazili u përgjigj dhe së fundmi përforcoi kufirin e tij me Venezuelën me automjete të blinduara.

Megjithatë, një ndërhyrje ushtarake nga Venezuela sigurisht që do të haste në rezistencën ndërkombëtare, sipas CNN.

Çfarë po ndodh me opozitën venezueliane?

Shumica e anëtarëve të opozitës venezueliane tashmë jetojnë jashtë vendit. Arsyeja për këtë është, ndër të tjera, se ata përballen me persekutim politik në vendin e tyre; këtë pikëpamje e ndajnë edhe SHBA-ja. Urdhër-arrestet tani janë lëshuar nga qeveria e Maduros kundër 14 anëtarëve të opozitës. Akuza është tradhtia dhe formimi i organizatës kriminale.

14 të pandehurit përfshijnë gjithashtu tre punonjës të figurës kryesore të opozitës María Corina Machado. Ajo dëshiron të kandidojë kundër presidentit Maduro në zgjedhjet e ardhshme të 2024-ës, megjithëse me një vendim gjykate në korrik 2023, i ishte ndaluar të mbante poste politike për 15 vjet.

14 të pandehurit përfshijnë, gjithashtu, tre punonjës të figurës kryesore të opozitës María Corina Machado. Ajo dëshiron të kandidojë kundër presidentit Maduro në zgjedhjet e ardhshme të 2024-ës, megjithëse me një vendim gjykate në korrik 2023 i ishte ndaluar të mbante poste politike për 15 vjet.

Përkthyer: Kurrë më socializëm! Ne jemi të gatshëm dhe të gatshëm të bëjmë gjithçka që duhet për të sjellë triumfin e lirisë.

Në mesin e 14 të pandehurve është edhe presidenti i vetëshpallur i përkohshëm i Venezuelës, Juan Guaidó. Ai ishte president i Asamblesë Kombëtare të Venezuelës nga viti 2019 deri në vitin 2020 dhe lider i opozitës deri në vitin 2023. Që nga pranvera e 2023-tës ai ndodhet në Miami të SHBA-së me vizë turistike, raporton watson.ch.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika