Vjosa Osmani: Ne i besojmë plotësisht ambasadorit Berishaj

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në një konferencë për media ka thënë se i beson ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, në lidhje me akuzat e fundit nga mediumi slloven

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në një konferencë për media ka thënë se i beson ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, pasi ai u përmend në një raport të një mediumi slloven të enjten për përfshirje në një skandal financiar.

Presidentja Osmani është përgjigjur në pyetjen rreth rastit të Berishajt gjatë konferencës me presidentin e Lituanisë, Eglis Levits, ku tha se një gjë e tillë nuk është konstatuar nga organet e drejtësisë, por, siç tha ajo, “thjesht është shkruar nga një media, për të cilën ambasadori e ka mohuar në tërësi dhe do të ndjekë të gjitha rrugët ligjore drejt një gjëje të tillë.”

Ndryshe, Osmani citoi edhe një thënie të presidentit amerikan, duke nënkuptuar se akuzat për Berishajn janë dezinformata.

“ Siç e ka thënë presidenti Biden, rreziku më i madh për demokracinë tonë nuk janë vetëm tanket, por edhe dezinformatat” ka thënë ajo

Ajo, ndër të tjera, shtoi se për këtë rast dhe shumë raste të tjera, që ende janë pa konfirmime nga organet e drejtësisë, të mos ketë konstatime.

“ Si presidente pres që çdo gjë që publikohet të konfirmohet, dhe nëse nuk konfirmohen ne procedojmë ashtu si i kemi marrë vendimet tona dhe ne i besojmë ambasadorit të Republikës sonë kur mohon akuza të tilla”, ka shtuar Osmani.

Edhe Ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, për të cilin u përfol në media që është i përfshirë në një skandal financiar në shtetin e Sllovenisë, të premten, i ka mohuar këto akuza ndaj tij.

Berishaj, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se do ta padisë portalin i cili, sipas tij, ka shpifur për të.

“Pavarësisht nga fushata parazgjedhore në Slloveni dhe ballafaqimi i fundit i mbrëmshëm në mes të akterëve kryesorë politikë, i z.Janša dhe z.Golob, ku u mohua shkrimi i Planet TV lidhur me emrin tim, nga sot, padia ime kundër portalit ne fjalë, hap rrugë për fjalën e fundit të gjykatës. Nuk është e drejtë të jemi thjesht të sigurtë në drejtësi dhe në të vërtetën. Duhet edhe ta mbrojmë drejtësinë dhe të vërtetën. Përndryshe shpifjet bëhen normale”, ka shkruar Berishaj.

Sipas mediave sllovene, Berishaj është bërë pjesë e një skeme, ku paratë e dërguara nga një kompani serbe transferoheshin te një kompani tjetër malazeze, pronar i së cilës është ambasadori i Kosovës, Martin Berishaj.

Ambasadori i Kosovës në Kroaci i përfshirë në një skandal financiar në Slloveni

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika